Hamilelik Döneminde Alınan Gıdalar

Hamilelik Döneminde Alınan Gıdalar

Hamilelik Döneminde Alınan Gıdalar

Hamilelik Döneminde Alınan Gıdalar, hamilelikte beslenme, hamilelik döneminde besin, hamileyken neler yenir, hamileyken yenilen şeyler

Fındık: Fındık kansızlık ve bağırsaklar için faydalıdır ama aşırıya gidilmemelidir.

Beyaz fasulye: Beyinsel çalışanlar için uygundur ve çok faydalıdır.

Üzüm: Kalori değeri en yüksek olan meyvelerden biridir. Hassasiyeti ve alerjiyi ortadan kaldırır, kanı arındırır. Böbrekleri temizler, kan pıhtılaşmasını önler ve enerji verir.

Şeftali: Demir, B ve C vitaminleri içerir. Karaciğer için çok faydalı olduğu gibi cilde de canlılık verir.

Badem: Göğsü yumuşatır, mesaneyi kuvvetlendirir ve idrarda yanmayı geçirir. İçeriğinde, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve demir bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca badem yağında bol miktarda E vitamini bulunur.

Pirinç kepeği: Buğday arpa, darı ve pirinç kepekleri B vitaminin kaynağıdırlar. B vitamini pirincin kepeğinde yani pirincin kabuğunda bulunmaktadır. Ama ne yazık ki bizler onu kullanmıyor ve atıyoruz. Bunun sonucunda da sinir sistemlerimiz zayıftır aynı şekilde romatizma, damla hastalığı, saç dökülmesi ve çabuk beyazlaşması da bu vitamini alamamamızdan kaynaklanır. Hamile kadınlara pirinci kabuğuyla ve kuru soğanla yemeleri tavsiye edilir. Bu vesileyle vitaminsizliğin önünü alınmış olurlar.

Kara erik: Kara ve sarıerik de A, B, C vitaminleri, potasyum sodyum C manganı, şeker, karbonhidrat, demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda erik, romatizma, damla hastalığı, damar tıkanıklığı ve gıda zehirlenmelerine karşı doğal bir ilaçtır. Ayrıca sabahları aç karına tüketmek basurlar için çok faydalıdır.

Mercimek: Kansızlığı önler, sütü artırır ve aynı zamanda A, B, C vitaminlerinin yanında bol miktarda fosfor demir ve kalsiyum içermektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda göz kararmasına ve kabızlığa yol açabilir. Mercimeği susam yağı ile birlikte ve pancar yaprağı ile pişirilmesi yanlıştır. Bu faydalı olmayacağı gibi zararlıdır.

Lahana: A, B, C vitaminlerini içermektedir. Lahana bütün hastalıkların ilacıdır. Uykusuzluğa, kulak ağrılarına ve diğer ağrılara karşı çok faydalıdır. Bebeğin gelişimini de hızlandırır. Basur yaralarının iyileşmesinde faydalıdır. Lahananın kedisinde ki C vitamini oranı, çiçeğinden yüksektir. Ama A vitamini çiçeğinde daha yüksektir. Yağlı olması durumunda hazmı zorlaşır, bağırsaklarında gaz problemi olanlar ve karaciğer hastaları için de zararlıdır.

Marul: Marulun sütünde bol miktarda demir ve magnezyum bulunmaktadır. Marulda bulunan bakır karaciğer dostudur Marulda bulunan magnezyum hayati önem taşımaktadır Ayrıca adaleler, beyin ve sinirler için faydalıdır. Bedeni iltihaplı hastalıklara karşı korur ve özelliklede kara yaraya karşı direnci artırır.

Şalgam: Şalgamda bol miktarda A, B, C, vitaminleri bulunmaktadır. İçeriğinde fosfor, kalsiyum, potasyum, iyot ve kükürt de bulunmaktadır.
İçeriğindeki A vitamini gözlere nur verir ve gece körlüğünün giderir. Göğsü yumuşatır, öksürük ve soğuk algınlığına karşı koruyucu ve tedavi edici özeliğe sahiptir. Cüzam içinde iyi bir ilaçtır. Şalgamda kükürt de mevcuttur ve bu kükürt, A vitaminin de yardımıyla böbreklerde ve idrarda taş oluşumunu önler ve oluşan taşların kırılmasını sağlar. Kan basıncını düşürür ve yumurtalıkların gelişimini sağladığı gibi cinsel arzuları da artırır. Şalgamdaki hususiyetler ve faydalarından dolayı hamile ve süt veren kadınlara önerilir. Hamilelik döneminde içilecek şalgam suyu, bebeğin gelişimini sağladığı gibi kolay diş çıkarmasını, kuvvetli kemiklerin olmasını, çabuk yürümesini, çabuk konuşmasını da sağlar. Ayrıca çocuğun bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir elbette şalgam reçeli de çok faydalıdır.

Şalgam şerbeti: şalgamın ortasını oyup içine şeker doldurduktan sonra altına çok küçük bir delik açmalı ve bekletilmeli; o delikten süzülen şerbet göğsü yumuşatıcı mükemmel bir ilaçtır. Çocuklara da içirilebilir