Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

a) Duş Almak
Duş almanın hamile biri için hiçbir sakıncası yoktur. Hamile kadınlar genelde çok terlediklerinden, vücutlarındaki toksin atığı daha fazladır. Ayrıca rahim akıntılarında çokça görülür. Gün içinde alınacak duş rahatlık verdiği gibi olası mikrop kapmalarında önünü alacaktır. Duş aldığında ayakta almalı, küvet içinde oturmamalıdır. Kayıp düşmesi tehlikesi olduğundan, kaygan zeminli banyolardan ve kaygan terliklerden sakınmalıdır. Duş alınılan suyun uygun olması da çok önemlidir, yani ne çok sıcak nede çok soğuk olmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk sular rahmi olumsuz yönde etkileyerek düşüklere neden olabilir.

b) Elbise ve Ayakkabı
Hamilelik döneminde giyilecek elbiselerin rahat, yumuşak ve uygun genişlikte olması gerekir. Kış mevsiminde vücudu sıcak tutacak kıyafetler kullanmalı ve kalın palto giymelidir. Dördüncü ayını tamamlamış olan anne adayı, dar elbiselerden sakınmalı ve beline deri kemer takmamalıdır. Çünkü bu sıkışma sonucu kan dolaşımı yavaşlayıp, özellikle bacak kısmında toplanmasına ve bunun neticesinde varis oluşmasına neden olur. Aynı şekilde dar ve lastikli çoraplar da aynı sonucu doğurur.

Hamile kadın kalın ve sert elbiselerden de sakınmalıdır; zira bu tür elbiseler deri hastalıklarına özelliklede egzamaya yol açar. Keten ve penye türünden kıyafetler tercih etmelidir. Elbisenin renginin beyaz olması tercih edilmelidir; zira kirlendiği zaman daha çabuk anlaşılır ve değiştirilir. Buna ilaveten beyaz elbisede hava değişimi de rahat olur. Anne adayının pamuklu iç çamaşır kullanması, her gün çamaşırını değiştirip ütülemesi, taharet alırken de temiz su kullanması, şüpheli ve temizliğinden emin olmadığı sulardan sakınması gerekir.

Ayakkabı hususunda ise; anne adayı yüksek topuklu ayakkabılardan sakınmalıdır. Çünkü omurgalarda olan rahim baskısına birde topuklardan baskı eklenmiş olur. Hamilelik döneminde ayaklarda oluşan şişkinliklerin rahatsız edici olmaması için, ayakkabısı bir numara büyük almalıdır. Anne adaylarına tavsiye edilecek diğer bir husus ise, süt kanallarının büyümesini olumsuz yönde etkileyen dar sutyenlerden sakınmasıdır. Bunun yerine daha rahat olan yarım atletlerden tercih etmelidir.

c) Ağız ve Diş Sağlığı
Diş çürümelerine en sık rastlanılan dönemlerden biride hamilelik dönemidir. Bu yüzden anne adayı dişini fırçalamayı ihmal etmemelidir. Dişi uyuşturarak çektirmek veya dolgu yaptırmanın sakıncası olmamakla birlikte doktoruna danışmalıdır. Ancak uzun süreli ve yorucu tedavilerden sakınmalıdır.

d) Göğüs ve Vajinal Bölgenin Temizliği
Göğüsler de bebek kadar önemlidir. Dolayısıyla gün içerisinde bir veya iki kez yıkanmalıdır. Dördüncü ayın tamamlanmasından sonra göğüsten akıntılar başlar ve bu akıntılar elbisenin üzerinden bile belli eder. Böyle durumlarda lekeli elbise değiştirilmeli ve göğüs ucu yıkanmalıdır. Aksi takdirde mikrop kapabilir Göğüs ucunu alkolle temizlemek doğru değildir. Göğüs ucunu yıkarken sabunda kullanılmamalıdır; zira göğüs ucu yağının kaybolmasına ve göğüs ucunda kuruma ve çatlaklara neden olur.

Göğsü süt verme dönemine hazırlamak için, anne adayının göğüs ucunu dışarı çıkarması başparmak ve işaret parmağıyla hafif masaj yapması (etrafında dairesel hareketler yaparak) gerekir. Bu hareket göğüs ucunu yumuşattığı gibi emzirme döneminde de çatlamaların önünü alacaktır. Otuzuncu haftadan itibaren ise ellerini göğüs üstünden göğüs ucuna doğru yavaşça hareket ettirerek masaj yapılmalıdır. Bu masajı duş esnasında da yapabilir.
Vajina bölgesinin temizliği de çok önemlidir; zira bu bölge mikrop kapmaya en uygun bölgedir. Anne adaylarının her gün iç çamaşırlarını değiştirmeleri önemle tavsiye edilir.

e) Yolculuk
Genellikle hamilelik döneminde uzun yolculuklar tavsiye edilmemektedir. Gerekli durumlarda ise anne adayı mutlaka doktoruna danışmalıdır. Araba ile yapılan uzun yolculuklarda anne adayının iki saatte bir, en az on dakikalık mola vermesi ve dinlenmesi önerilir. Yolculuk esnasında emniyet kemerini takmalı, emniyet kemerinin üst kısmını omuzlarından aşırarak iki göğsünün ortasından geçirmeli ve alt tarafını da karın altından geçirmek suretiyle bağlamalıdır. Düşük ve erken doğum riski olan anne adayları, ilk ve son aylarında yolculuktan sakınmalıdırlar.

f) Böbrekleri Korumak
Böbreklerin iyi çalışması için günde en az üç dört bardak süt veya diğer sıvılardan tüketilmelidir. Özellikle son aylarda böbreklerde yaşanan sıkıntılar sonucu idrardaki azot oranı artar ve bunun neticesinde bedende şişlikler oluşmaya başlar. Bu yüzden idrardaki azot oranını kontrol altına almak gerekir. Bu sıkıntıyı yemeklerdeki tuz oranını azaltarak kontrol altına almak mümkündür. İdrar renginin değişmesi ve renginin çok koyulaşması, aynı şekilde kokusunun yoğunlaşması ve idrar esnasında yanmalar görülürse mutlaka doktora müracaat edilmelidir.

g) Sindirim Sistemi
Hamilelik döneminde sindirim sistemindeki değişim sonucu ve rahmin bağırsaklara vermiş olduğu baskı sonucu kabızlık sıkça görülür. Bu durumlarda anne adayının bol miktarda sıvı tüketmesi ve yine aynı şekilde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmesi önerilir. Yapılacak basit sporlarda etkili olmaktadır. Anne adayının hamilelik döneminde ilaçlardan sakınmalı, onun yerine erik, şeftali, incir, zerdali ve kayısı gibi meyvelerden bolca tüketmelidir. Zeytinyağı da çok faydalıdır.

Hamileliğin tüm dönemlerinde bağırsakların rahat çalışması önemlidir ve her türlü kabızlığa yol açacak gıdalardan uzak durmalıdır. Bağırsakları rahatlatacak sade şurupları kullanabilir ve yağ tüketimini biraz daha fazlalaştırabilir, ancak kabızlığı çok şiddetliyse süt tozu ve buna benzer gıdalarda iyi gelecektir.

h) Cinsel İlişki
Sağlıklı bir anne adayının cinsel ilişkide bulunmasının hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, düşük tehlikesi olan, erken doğum tehlikesi olan ve su kesesinin patlaması ihtimali olan annelerin ilişkide bulunmaktan sakınmaları gerekir.
Tıp babası olarak bilinen Abu Ali Sina ise, hamilelik döneminin tamamında ilişkinin sınırlı olmasını tavsiye etmiştir.

i) Sigara İçmek
Sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelerin bebeklerine nazaran daha küçük ve zayıf olarak dünyaya gelirler. Sigara ve uyuşturucu maddeler bebek için zararlıdır. Tiryaki ve madde bağımlısı olan annelerin düşük yüzdeleri çok fazladır. Aynı zamanda doğurdukları çocukların bağışıklık sistemleri de çok zayıf olduğundan hastalıklara karşı dirençleri daha azdır. Tiryaki ve madde bağımlısı annelerin ölü çocuk doğumu, diğer annelerin altı katı daha fazladır. Ayrıca böyle annelerde, özürlü ve eksik uzuvlu bebekler sıkça görülür. Anne adayları mutlaka sigara ve uyuşturucu maddelerden uzak durmalıdır.

j) Alkol ve İlaç Kullanmak
Alkollü içecekler tüketen annenin bebeği, rahimde dengesini kaybeder ve altüst olur. Alkol alan annelerde erken doğum ve düşük oranı çok yüksektir. Alkol alındığında, vücuttaki tüm vitaminler etkisini kaybeder anne ve bebek için gerekli vitamin olmadığından bebek vitaminsiz kalıp gelişimini tamamlayamayacaktır ve bunun neticesinde sakat ve özürlü dünyaya gelecektir. İlaçlar hamileliğin seyrini olumsuz yönde etkilediği için bu dönemde kullanılmamalıdır. Hamile hanımlar ilaç kullanmaları gerekse dahi mutlaka doktor denetiminde olmalıdır ve doktor tavsiyesi olmadan kendi başına ilaç almamalıdır.

k) Radyoloji
Hamile hanımların her çeşit ışın ortamında bulunmaları tehlikelidir. Anne adayı doktora gittiğinde veya tedavi gerektiğinde mutlaka hamile olduğunu doktora haber vermeli ve böylece ışın ortamından uzak kalmalıdır.

l) Evcil Hayvanlar
Evcil hayvanlardan bazıları, anne ve taşıdığı bebek üzerinde olumsuz etki bırakabilecek hastalıkların taşıyıcılarıdırlar. Kedi bu hayvanlar sınıfındandır. Kediden anne adayına hamileliğinin ilk dönemlerinde bulaşacak olan mikrop düşüğe, son dönemlerde bulaşması durumunda ölü doğumlara neden olabilir. Bebeğin yaşaması halinde ise çocuk üzerinde olumsuz birçok etki bırakabilir. Bunlardan biri, zihinsel özürlü veya geri zekâlılıktır. Bu sonuçların ortaya çıkmaması için hamile bayan bu tür hayvanlardan kesinlikle uzak durmalıdır.

m) Bulaşıcı Hastalıklardan Uzak Durmak
Anne adayı, bulaşıcı hastalıkları olan kimselerle görüşmemeli, her çeşit insanın bulunduğu kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmamalı, hazır yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır. Kısacası anne ve bebeği tehlikeye atabilecek her türlü olumsuz ortamlardan, yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Hamilelik Döneminde Tehlikeli Durumlar

Yüzde, elde ve ayaklarda şişlik, yüksek ateş, bedende morarmalar, karın altında rahimden kaynaklanan sancı, her çeşit kanama, yersiz ve ishal ile birlikte kusma, sürekli ve kesintisiz baş ağrısı ve gözlerde kararma, vajinadan gelen su, ani düşüş veya çarpma, bebeğin hareketlerinin yavaşlaması veya durması, kalp çarpıntıları ve nefes darlığı, idrarda yanma hamilelik dönemindeki tehlikeli durumlardır.