Hamilelik Döneminde Düzenli Kontrol Olmak

Hamilelik Döneminde Düzenli Kontrol Olmak

Hamilelik Döneminde Düzenli Kontrol Olmak

Hamilelik Döneminde Düzenli Kontrol Olmak, Kadının ilk kez kontrolleri yaptırmasının önemi çoktur. Kadın ilk müracaatında hamilelik hakkında yeterli bilgi edinir ve düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırmasının önemini anlar. Bu şekilde kontrolleri düzenli yaptırmak çok önemlidir. Bu yolla anne hem kendisinin hem de çocuğunun sağlığının temin olunacağına güveni artar. Kontrollerde anneden şu sorular sorulur:

-Kimlik bilgileri, şu anki hamilelik durumu, önceki durum, önceki doğumlarla ilgili bilgiler.
-Şu anki hastalıkların önceki durumu, önceden geçirdiği hastalıklar, irsi hastalıklar, ailede hasta olanlar, doğum kontrol yöntemleri, kullandığı veya kullanacağın ilaçlar ve kullanma süreleri.

Ayrıca kontrol için ilk müracaat edenlerden tehlikeli duruma sahip olanlar için özel dosya tutularak gerekli olan yerlere sevk edilmelidirler. Önceki doğumlarında sorunlar yaşayan bayanlar doktora yönlendirilmelidir.
Tansiyon ölçümü, kilo, boy ve diğer muayeneler yapılmalıdır. Sonraki kontrol vakti verilmeli, kontrolleri mutlaka düzenli yaptırması telkin edilmelidir.

Tabii programlarda hamile olan kadınlar yedinci aya kadar her ay bir kere, sekizinci ayda iki haftada bir, dokuzuncu ayda haftada bir, kontrol olmalıdır. Elbette özel bir duruma sahip olan, tehlike konumunda olan anneler için özel muayene programı bırakılır. Anne, doğal olmayan bir durumla karşılaştığında veya şüpheli bir hal hissettiğinde mutlaka doktoruna başvurmalıdır.