Hamilelik Döneminde Sık Rastlanan Şikayetler

Hamilelik Döneminde Sık Rastlanan Şikayetler

Hamilelik Döneminde Sık Rastlanan Şikayetler

Hamilelik Döneminde Sık Rastlanan Şikayetler, Kadınlarda hamilelik döneminin başlamasıyla, tembellik, nefes darlığı ağırlık basması, mide bulantıları, ekşi geğirmeler, baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması ve kalp çarpıntısı sıkça rastlanılan şikâyetlerdir. Bir veya iki ay sonra aşerme başlar ve bazen olağan dışı şeylere de aşerebilir. Burada mezkûr konuların her birine değineceğiz
a)Aşerme
Aşerme, hamile kadının bazı kokulara aşırı hassasiyet duyması veya bazı yiyecekleri arzulamasıdır. Ruhen rahat olan ve sürekli belli diyet listesi olan hanımlarda aşerme daha az görülmektedir.

b)Bulantı ve Kusma
Bulantı ve kusma genelde hamileliğin ilk yarısında görülür ve hamileliğin ilerlemesiyle azalma ve iyileşme görülür. Genellikle sabahları daha şiddetli olur ve bazen su kaybına neden olarak, bedende tuz yoğunluğuna yol açar. Bu gibi durumlarda hamile kadın yemeden içmeden kesilir ve hatta bazen hastaneye yatırılması bile gerekebilir. Bu gibi durumların önünü almak için Hamile kadın yataktan kalkmadan yarım saat önce bir dilim kızarmış ekmek yemeli ve yavaş yavaş işlerine başlamalıdır. Gün içerisinde sık ama az (çok öğünlü az porsiyonlu) yemek yemelidir. Yağlı yemeklerden, kızartmalardan ve çok baharatlı yemeklerden sakınmalıdır. Hamile hanımlar genelde katı ve kuru gıdalara karşı daha az hassasiyet duyar ve bu tür yemekleri tercih ederler. Bazı yemeklerin kokusu şikâyetleri tetiklediği ya da şiddetlendirdiği için, bu gibi yemeklerden elinden geldiğince uzak durmalıdır. Serin içecekler öğün arasında (yemek arasında değil) tavsiye edilir. Buz parçaları ve süzme yoğurt yemek de bulantı ve kusmaya karşı etkilidir.

c) Mide Başında Yanma ve Ekşime
Midenin üst kısmının, sürekli bulantılar, kusmalar ve rahmin verdiği baskı sonucu büyümesi sonucu doğan bir sorundur ve genelde yemeklerden sonra ortaya çıkar, midede dolgunluk hissi ve yemek borusunun altında yanma ile birlikte görülür. Hamile kadınların çoğunda şikâyetler hafif olur. Sık aralıklarla az yemek bu sorunu ortadan kaldırabilir veya hafifletebilir.

d) Halsizlik, Baş Dönmesi ve Bayılma
Bu durum genellikle kan basıncının (tansiyon) düşmesi ve anne adayının yattığı yerden aniden ayağa kalkması gibi ani hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Kansızlık hastalığı olan hanımlarda sıkça görülür. Bu durum, sürekli ve şiddetli bir şekilde devam ederse mutlaka doktora müracaat edilmelidir.

e) Baş Ağrısı
Baş ağrıları genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde yaygın görülür. Bu ağrılar sinüzit ve göz bozuklarından kaynaklanıyor olabilir, ama kesin sebebi bulunmuş değildir. Genellikle hamileliğin ortalarına doğru bu ağrılar azalır veya ortadan kalkar. Hamilelikte baş ağrısı zehirlenme dâhil birçok ciddi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu baş ağrılarının devam etmesi durumunda, özellikle de sürekli ağrılarda, anne adayının mutlaka bir uzmana görünmesi tavsiye edilir.

f) Nefes Darlığı
Hamileliğin ilk dönemlerinde hormonların değişmesi sonucu nefes darlığı görülür ve hamileliğin son aylarında ise karının büyümesi ve solunum organına vermiş olduğu baskı neticesinde daha da şiddetlenir. Genellikle ilk hamileliklerde bebeğin başının leğene girmesiyle hamileliğin son haftalarında nefes darlığı azalıp ortadan kalkar. Nefes darlığı hareket anında ve özellikle merdiven çıkarken daha şiddetli olur. Bu durum çok şiddetli, kalp çarpıntısıyla birlikte ve göğsün üst kısmı ve boyunda ağrılarla birlikte olursa veya dinlendiği halde geçmiyorsa, mutlaka bir uzmana müracaat etmelidir.

g) Derideki Değişiklikler
Karın derisinde, kalçalarda ve göğüslerde kırmızı hatlar ve yırtılmalar oluşur. Hamilelikte bu doğal bir olaydır. Deri altı dokularının gerilmesi sonucu ortaya çıkan bu hatlar genellikle doğum sonrası zamanla gümüş rengini alır ve bu şekilde de kalır.

h) Şişkinlik
Hamilelikte şişkinlik ayaklarda ve ayağın üst kısmında görülür. Ama bedende şişlik, özelliklede ellerde, yüzde daha belirgindir. Sabahları ayaklarda şişliklerin ortaya çıkması durumunda, mutlaka uzman doktora müracaat edilmelidir.

ı) Bel Ağrısı
Bu durum hamile kadınlarda sıkça görülür ve hafif ağrılarla başlar ve devamında şiddetlenir. Yorgunluk, çok eğilip kalkma, ağır eşya kaldırma ve yürüyüş esnasında ortaya çıkar. Hamileliğin son aylarında karının büyümesi sonucu beldeki çukurluk artar, omuzların ve sırtın geriye doğru meyli olur. Bu durumlarda sıcak su torbası tavsiye edilir. Bazı spor hareketlerini yapmak, kısa topuklu ayakkabı kullanmak, uygun masaj, sert ve yaysız yatak, oturma esnasında sırtını yaslayabileceği yastık, her hangi bir iş için belden eğilmek yerine dizini bükerek ve dizinin üstüne çökmelidir.

Kalsiyum içerikli az tuzlu peynir ve süt gibi yiyecekler tüketmek ve aşırı kilo artışının önünü almak bu gibi şikâyetlerin azalmasını sağlayacaktır. Eğer bel ağrısının sebebi adalelerin tutulmasından ve kasların gerilmesinden kaynaklanıyorsa, beli sıcak tutar ve istirahat ederse bu şikâyet ortadan kalkacaktır. Sırt üstü yatmak, büyümüş olan rahmin yumurtalıklara ve rahme kanın ulaşmasını sağlayan ana damara basınç yaptığından uygun değildir ve yan yatması özelliklede sol tarafına yatması tavsiye edilir.

i) Kasıklarda Ağrıları
Hamile kadınlarda bazen neden kaynaklandığı anlaşılmayan sancılanmalarda görülür. Özelliklede kasık bölgesinde görülen bu sancılar genellikle rahmi taşıyan kordonların gerilmesinden kaynaklanır. Bu durum zamanla düzelir ve ağrılar ortandan kalkar.

j) İdrar Sıklığı
Hamile kadınlarda sıkça görülen durumlardan biride idrar sıklığıdır. Bu durum hamileliğin ilk aylarında vücuttaki değişikliklerden ve hamileliğin son aylarında ise rahmin büyümesi sonucu idrar kesesine vermiş olduğu basınçtan kaynaklanır. Ama idrar sıklığı daha da artar ve yanma, ağrı ve kan ile birlikte olursa mutlaka uzman bir doktora görünmelidir.
Anne adayı mutlaka sıkça idrar ihtiyacını gidermelidir zira idrarını tutması durumunda idrardan mikrop kapması olasılığı doğacaktır

k) Kabızlık
Kabızlık, hormonların değişmesi ve midenin çalışmasını yavaşlamasından kaynaklanır ve genellikle mide bulantısı hissinin vermiş olduğu rahatsızlıkla birliktedir. Meyve ve sebze içerikli diyet ve bol miktarda sıvı tüketimi (günde 6–8 bardak) özelliklede su içmek, bu soruna iyi gelecektir. Bağırsakları yumuşatıcı özelliği olan, kepekli gıdalar, limonsuyu (limonata), domates, hurma, incir, erik, portakal, kavun, kompostolar, ıspanak, lahana, kereviz ve hatta ekmek bile bu sorunu çözmeye yardım eder. Aynı şekilde, belirli aralıklarla günde 2–3 bardak ılık su, özelliklede sabahları çok faydalı olacaktır.

l) Hemoroit (Basur)
Hemoroiti tetikleyen en büyük sebep kabızlık olduğundan bunun önünü almak için yakarıda kabızlık için zikredilenlere dikkat edilmelidir. Bu durum genelde bulantılı, sancılı ve kaşıntılı olabilir. Yemek yeme alışkanlığının düzene koyulması ve uygun diyetin uygulanmasıyla bu sorun ortadan kalkar. Kendisini zorlayacak her türlü hareketten, tuvalette uzun süreli oturmaktan sakınması ve de gün sonunda yeterli istirahat rahmin aşağıya vereceği basıncı azaltacağından i hızlı bir iyileşme görülür.

m) Rahim Ağzı Akıntılarında Artış
Hamile kadınlar bu durumdan genellikle şikâyetçidirler ama çoğu zaman hastalık kaynağı yoktur. Bu durumlarda, pamuklu iç çamaşırı, vajinanın her yıkamadan sonra kurulanması ve iç çamaşırını düzenli bir şekilde değiştirmesi tavsiye edilir.
Akıntıların fazlalaşması, renginin değişmesi (yeşilimsi veya sarımsı), kötü kokması, yanma ve kaşıntı gibi durumlar görülürse hamile kadın doktora danışmalıdır. Zira akıntılar bebekte göz, ağız ve deri iltihaplanmasına sebep olabilir.

n) Varis
Sürekli büyüme halinde olan rahim, bedenin aşağı kısmındaki damarlara basınç verir. Baldırlar ve kalçalarda ki koyu damarların büyümesine ve genişlemesi neticesinde, damarlar kalınlaşır ve ağrılar başlar. Ayakta fazla beklemek bu durumu tetiklemektedir. Varis ile karşılaşan hamile kadınların lastikli çorapları ve dar elbiseleri giymemeleri daha iyidir. Dinlenmek için uzanıp ayaklarını yüksek bir yere bırakabilir. Devamlı olarak bir şekilde uzanmaktan kaçınmalıdır.

Hamilelikte Görülen Şikayetlerin Çözümü

Hamile kadınlarda doğal olarak bazı şikâyetler görülür ki bunlarda; kabızlık, saç dökülmesi, kemiklerde ve dişlerde güç kaybı, karında yırtılmalar ve aş erme önde gelenleridir. Gerekli önlemleri alarak ve doğru beslenerek bu şikâyetleri yok edebilir yâda şikâyetleri en aza indirebilir