Hamilelikte Görülen Şikayetlerin Çözümü

Hamilelikte Görülen Şikayetlerin Çözümü

Hamilelikte Görülen Şikayetlerin Çözümü

Hamilelikte Görülen Şikayetlerin Çözümü, Hamile kadınlarda doğal olarak bazı şikâyetler görülür ki bunlarda; kabızlık, saç dökülmesi, kemiklerde ve dişlerde güç kaybı, karında yırtılmalar ve aş erme önde gelenleridir. Gerekli önlemleri alarak ve doğru beslenerek bu şikâyetleri yok edebilir yâda şikâyetleri en aza indirebilir.

Saç Dökülmeleri ve Kemik zayıflamasını önleme

Hamile kadın, saç dökülmeleri ve diş çürümelerine karşı bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Bu gıdalarda kalsiyum oranı çok yüksek olduğundan, bu gıdaların tüketimi bu sorunları giderdiği gibi, bebek içinde koruyucu ve kemik gelişimine yardımcı olacaktır. Hamile kadında görülen kemik erimesi, kalp krizi ve ellerde ve ayaklardaki güç kaybının nedeni, demir ve kalsiyum eksikliğindendir. Bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Karındaki Yırtılmaların Önlenmesi

Karının her geçen gün biraz daha büyümesi sonucu veya rahim içi bezlerinden kaynaklanan akıntılar neticesinde bu durum ortaya çıkar. Bu durum için özel üretilmiş kremler olduğu gibi, badem yağı ve zeytinyağı ile yapılacak masajda bu bölgede etkili olacaktır. Ayrıca bazı meyvelerden çıkarılmış olan özlerde bu yırtılmaların önünü alabilir veya en azından renginin değişmesini önleyebilir.

Hamilelik Döneminde Kilo Artışını Önlenmesi

Şişmanlık sadece anne için değil bebek içinde zararlıdır. Hamile kadın kilo almamak için, yağlardan, özelliklede hayvansal yağlardan sakınmalıdır. Aynı şekilde nişasta ve şeker de fazla kullanmamalıdır. Bitkisel yağları kullanmasının, özellikle zeytinyağının bir sakıncası yoktur.

Hamilelik Döneminde ibadet ve Beslenme

Güzel yüzlü ve güzel ahlaklı çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarına aşağıdaki tavsiyelere uymaları önerilir.

a) Her ay için özel tavsiyeler

Birinci ay
Perşembe ve Cuma günleri, Yasin ve Saffât surelerini okuyup karnına üflemeli, sabahları aç karına tatlı elma yemelidir. Cuma sabahları kahvaltıdan önce nar yemek ve güneş doğmadan önce çok az bir miktar Kerbela toprağı yemek iyidir. Günlük namazlarını ilk vaktinde kılmalı, namazdan önce mutlaka ezan ve ikamet okumalı ve ezan ve ikameyi okuduğu esnada elini karnının üstüne koymalıdır. Her gün iki tane hurmaya “Kadir” suresini okuyup aç karına onu yemesi bu ayda önerilen amellerdendir.

İkinci ay
İkinci ay, Perşembe ve Cuma günleri “Mülk” suresini okusun. Perşembe günüleri 140 ve Cuma günleri 100 defa salavat getirsin ve sonuna “ve eccil ferecehum’’ eklesin. Elini karnının üzerine bırakarak büyük salâvatı okusun. Yani “Allahumme salli alâ Muhammedin ve âli Muhammed ve acni’l ferecehum ve ehlik eduvvehum vel’an e’da’ehum mine’l cinni ve’l insi mine’l evveline ve’l ahirin’’ Her hafta biraz süt ile et ve tatlı elma yesin. Her gün iki adet hünnaba tevhit suresini okuyup aç karına yemesi tavsiye olunmaktadır.

Üçüncü ay
Perşembe ve Cuma günleri “Al-i İmran” suresini okusun. 140 salâvatı “ve acil ferecehum” ile desin. Namazlardan önce elini karnının üzerine koyarak salâvatı kebir duasını okusun. Her hafta bir miktar buğday, et ve süt içerek, sabahları da az miktarda bal yesin. Her gün bir tane elmaya “Ayete’l Kürsi” okuyup aç karına yesin.

Dördüncü ay
Perşembe ve Cuma günleri “Dehr” (İnsan) suresini okusun. Namazlarında birinci rekâtta, Fatihadan sonra “Kadir” suresini okusun. Namazlardan sonra elini karnına koyarak “Kadir”, “Kevser” ve Salâvat-ı Kebire yi okusun ve ondan sonra şöyle demesin:

“Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl’’
Yedi kez “Esteğfirullahe rabbi ve etubu ileyh” desin. Her gün namazlardan sonra 140 salâvat okusun. Tatlı elma, bal ve nar yesin. Dördüncü aydan itibaren gece namazına başlasın. Gece namazını yarısından sonra kılmalı, kılamıyor ise kazasını yerine getirsin. Her gün iki adet incire “Tin” suresini okusun ve aç karına yesin. En önemlisi, çocuğun ismi dört ay on gün geçmeden seçilmelidir.

Beşinci ay
Beşinci ayda da, Perşembe ve “Cuma” günleri “Fetih” suresini okusun. Günlük namazlarından birinde “Nasr” suresini okusun ve namazdan sonra elini Kerbela toprağına çekip karnına sürsün.
Her sabah bir kaç tane hurma yesin. Beşinci ayın başlamasıyla, namazlarında elini karnına koyarak ezan ve ikamet okusun. Her gün bir yumurtaya “Fatiha” suresini okuyup aç karına yesin.

Altıncı ay
Altıncı ayın başlamasıyla, Perşembe ve Cuma günleri “Vakia” suresini okusun. Akşam namazlarından birinde “Tinn” suresini okusun. Her namazdan sonra elini Kerbela toprağına sürerek karnına çeksin. Kahvaltıdan sonra incir ve zeytin yesin. Her gün veya akşamları, azda olsa ilikli kemik yemeli ve hayvan iç yağından sakınmalıdır. Her gün bir nara “Fetih” suresini okuyup aç karına yesin.

Yedinci ay
Yedinci aydan itibaren, sabah namazından sonra bademe “En’am” suresini okuyup onu yesin ve bunu kırk gün devam ettirsin. Ezan ve ikame okumayı ve gece namazı kılmayı terk etmesin. Pazartesi günleri “Nahl” suresini, Perşembe ve Cuma günleri “Yasin” ve “Mülk” surelerini ve hamileliğinin sonuna kadar, yani yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylarda, sürekli olarak “Nur” suresini okusun. Günlük namazlarında Fatiha’dan sonra “Kadir” ve “Tevhid” surelerini okusun. Her gün 140 salavat desin. Yemeklerden sonra kavun yemekten sakınmalıdır. Yemek öncesi ve sonrası su içmemelidir. Her gün bir ayvaya “Yasin” okusun ve aç karına yesin. Aynı şekilde yedinci aydan itibaren Kuran’daki tesbihle başlayan beş sureyi okumalıdır ve onlar: “Hadid”, “Haşır”, “Saf”, “Cuma” ve “Teğabun” sureleridir.

Sekizinci ay
Sekizinci ayda, yedinci ay için zikredilenlere ek olarak, aşağıdakilere de amal etsin.
-Cumartesi günleri sabah namazından sonra, on defa “Kadir” suresini okusun.
-Pazar günleri sabah namazından sonra, iki defa “Tin” suresini okusun.
-Pazartesi günleri “Yasin” suresi
-Salı günleri “Furkan” suresi.
-Çarşamba günleri “Dehr” (İnsan) suresi
-Perşembe gümleri “Muhammed” suresi
-Cuma günleri “Saffat” suresini okusun.
Tatlı yoğurt ve bal yemeyi terk etmemelidir. Zararı olmaz ise haftada bir kez biraz sirke içsin.

Dokuzuncu ay
Bu ayda ise yemeklerinin ızgara ve baharatsız olması tavsiye edilir. Hurma yemesi iyidir. İmam Mehdi’nin (a.f) sağlığı için kurban kessin ve onun etinden yesin. Öğle veya ikindi namazında “Asr” suresini ve “Zariyat” suresini okusun. Perşembe günleri Hacc suresini ve Cuma günleri de Fatır suresini okusun. Her gün az da olsa düzenli yürüsün. Ayna ve fotoğraflara daha az bakmalıdır. Her gün bir miktar süt ve hurmaya “Dehr” suresini okumalı ve onları aç karına yemelidir.