Son Dakika

Her Edilen Dua Kabul Olur Mu?

Her Edilen Dua Kabul Olur Mu?

Her Edilen Dua Kabul Olur Mu?

 

            Dualar, inandığımız dinde büyük bir ibadet olarak görülmektedir. Dua etmek son derece önemli ve özen gerektiren bir ibadettir. Özen gerektiren ve ince bir ibadet olan dua, samimiyet ile yapılmalıdır. Peki, akıllarda hep ”Ettiğimiz dua niçin kabul olmuyor?” gibi sorular dolaşabiliyor. Bu sorunun cevabı, aslında çok net bir şekilde gözler önündedir.

 

Dualara cevap ve kabul olmak üzere iki geri dönüş vardır. Allah, bizim hakkımızda geleceği ve başımıza gelen her şeyi ebedi olarak bildiği için, ona ettiğimiz duaları da o çerçevede değerlendirir. Yani dua ederek Allah’tan bir şey istiyorsanız, duanız Allah katında kabul de olabilir, duanız hem kabul olup hem de Allah size cevap da verebilir. Bu ikilem nasıl oluyor? Derseniz hemen anlatalım. Allah sizin duanızı kabul eder ama ahrette cevabını yani karşılığını verir. Kısaca örnek vermek gerekirse, dualarınızda son model bir araca sahip olmak için Allah’a yalvarırsınız.

 

Allah duanızı kabul eder, fakat karşılığını yani o çok istediğiniz son model arabayı ahrette size verir. Kim bilir belki de, o dualarınızda çok istediğiniz son model araç ile trafik kazası yapıp, kendi hayatınızı sonlandırabilirdiniz. Bu yüzden, Allah her şeyi bildiği için, duamızı kabul etse de etmese de elbette, bunda bizim için bir hayır vardır. Eğer duanız hem kabul olur hem de karşılığı bu dünyada verilirse, sizden şanslısı yok galiba. Dualarla kalmanız dileğiyle…