Her Kapının Anahtarı Dua

Her Kapının Anahtarı Dua

Her Kapının Anahtarı Dua

Her Kapının Anahtarı Dua, Kuran-ı Kerim de Allah Celle Celaluhu birçok ayette duanın önemine dikkat çekmiş ve insanları dua etmeye teşvik etmiştir.

Furkan 77 de ey Muhammed( sallallahu aleyhi vesellem) De ki; “Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin!” şüphesiz ki bu ayeti kerimenin tefsiri ilim sahibi alimlerce yapıldığında daha iyi anlaşılacaktır. Ancak Allah’a dua etmenin kâinattaki en önemli şeylerden birisi olduğu apaçık ortadadır. İslam inancında insanlar mükellef özel yaradılışlı ve aciz olarak nitelendirilir. Bu acziyet şüphesiz ki yalnız Allah’a karşıdır. İnsanoğlu layığı ile Allah’tan korkarsa hiç bir şeye muhtaç değildir. Maddi ve manevi olarak bazı güçler Allah’ın taktiri ile insanlara verilebilir. Allah sevdiği kullara lütfeder ise birçok özel durumlar verir bu da ancak dua ile gerçekleşir.

Dualar

Kul ile Allah arasında en önemli yoldur. Kişi dua ettiği kadar dikkate değer ve sevilen bir kul olur. Allah Teâlâ insanların en ufak şeyde bile kendisine yalvarmasını emretmektedir. Şüphesiz en ufak mikro organizmada bile Allah Celle Celaluhu’nun kudreti mevcuttur ve kâinattaki hiç bir şey onun izni olmadan faaliyete geçmemektedir. İmanın şartlarından olan kadere iman meselesinde de dua faktörü oldukça önemlidir. İnsanın kaderini yani başına gelecekleri şeyleri de lehine değiştirme fırsatı ancak dua ile olur. Kişi duası ve Gayreti nispetinde kaderini tayin eder fakat ne olursa olsun Allah bunu bilir.