Hidayete Ermekle Alakalı Dini Hikaye

Hidayete Ermekle Alakalı Dini Hikaye

Hidayete Ermekle Alakalı Dini Hikaye

Sonradan iyi amel ve temiz ahlakı ile, kendisini tanıyan Müslümanların kanaatine göre veliler mertebesine yükselmiş olan bir zat doğru yola girmeden önceki halini şu ibret verici sözlerle anlatıyor;

“Ben eskiden bir eşkıyaydım. Dağ başında gelip geçenlerin yolunu keser, silah zoru ile aldığım yolcu malları ile geçimimi temin ederdim. Bir çete arkadaşımla Dicle nehrinin kenarından geçerken iki hurma ağacı gördüm. ağaçlardan biri meyveli ötekisi kuru idi. Ağaçlara yakından daha dikkatli bakarken iki ağaç arasında gidip gelen bir kuş gözüme ilişti.

Kuş, önce meyveleri salkım salkım sarkan yaş hurma ağacına varıyor, gagasına bir iki hurma takarak kuru hurma ağacına taşıyordu. Kuru ağacın dalları arasında bir müddet kaldıktan sonra, tekrar yaş ağaca varıp bir iki hurma ile kuru ağaca hurma taşıyordu. Kuşun bu hareketleri dikkatimi çekti ve acaba bu işin sebebi ne olabilir diye dikkatimi çekti. Kuru ağaca tırmandım. Ağaca çıkınca gördüm ki kuru dalların arasında kör bir yılan var. Ağaçtan ağaca hurma taşıyan kuş da bu yılanın rızkını temin ediyordu.”

Kendi kendime şöyle düşündüm;

“Bu kuru dallar arasında yatan varlık kör bir yılandır. İnsanlara zararlı olduğu için Peygamber Efendimiz (s.a.v) görüldüğü yerde öldürülmesine müsade etmiş, izin vermiştir.Böyle iken bile yüce Allah (c.c) onun bile rızkını vermiş. Ben ise şükürler olsun, Allah’ın varlığına samimi yürekle inanan kimseyim. Buna rağmen hakkımı haram ve haksız yerlerden temin ediyorum.”

Ne kadar yanlış yoldayım. Şu andan itibaren bütün yaptığım günahlara 41 kere tövbeler olsun. artık eşkıyalığı bırakıp geçimimi helal yollardan temin edeceğim.”

“Ey Rahmeti bol, esirgeyici, Allah’ım!

Yığın yığın geçmiş günahlarımdan bana lütfederek sen bağışla! Senin dosdoğru yolunu gönlüme sindirip sana layık bir kul olmamı nasip eyle!” diye yalvararak, eşkıyalığı bırakmaya karar verdim.

Çete arkadaşlarım da bana uyarak aynı kararı verdiler. Böylece çete arkadaşlarımla birlikte yol kesiciliği bırakmış; Allah’ın serbest kıldığı yollardan geçimimizi sağlamak üzere vedalaştık ve yıllardır uğramadığımız evlerimize geri döndük.