İddaa Oynamak Haram Mı?

İddaa Oynamak Haram Mı?

Merak edilen konular arasında yer alan iddaa oynamak haram mı konusu hakkında islam alimleri tarafından açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda, iddaa ve benzeri türden kazanç oyunlarının islami hükümler çerçevesinde caiz olmadığı ve haksız kazanç sağladığından yani bir bakıma içeriğinde faiz sistemi yer aldığından iddaa ve benzeri türden kazanç sunan oyunların haram olduğu belirtilmiştir. Buna göre, iddaa, sayısal loto, milli piyango, spor toto ve benzeri türden kazanç oyunlarının dinimizce haram olduğu belirtilmiş ve bu gibi haram kazançlı oyun türlerinden ve kazanç sistemlerinden uzak durulması emredilmiştir.

İddaa Oynamanın Haram Olmasının Nedenleri Nelerdir?

İddaa ve benzeri türden kazanç sunan oyunların faiz sistemine sahip olan finansal kuruluşlar tarafından sunulan kazançlarda olduğu gibi, içeriğinde faiz ve benzeri türden haksız kazanç söz konusu olması sebebiyle, iddaa oynamak dinimizce haram olmakla birlikte bu eylemin gerçekleştirilmesi durumunda da, bireylerin haram işlemesi söz konusu olduğundan günah işlemiş olmaktadırlar.

İddaa Oyunundan Kazanılan Para Ne Yapılmalıdır?

Haram olduğu bilindiği halde veya haram olduğu hakkında bilgili olunmadan iddaa ve benzeri türden kazanç sunulan oyunlardan elde edilen kazancın yoksul ve düşkünlere sadaka niyeti ile verilmesi caizdir. Bu sayede, işlenen haramdan da tövbe edilerek, yeniden iddaa ve benzeri türden haram oyunlarına geri dönüş sağlanmamasına özen gösterilmelidir.

İddaa Oyunu Haram Olduğu Halde Toplumda Yaygın Olarak Oynanmasının Nedenleri Nelerdir?

İddaa ve benzeri türden haksız kazançlı oyunların dinimizce haram olduğu hakkında toplumda yaygın olarak ilgi görmesinin ana nedenlerinden biri, bu konu hakkında dini kurumlarımız tarafından yeteri düzeyde fetva sunulmaması ve dolaysıyla da özellikle de genç yaş kuşaklarının bu konu hakkında yeteri düzeyde bilgilendirilememesidir. Bu durum sonucunda ne yazık ki, özellikle de genç yaş kuşaklarımız tarafından iddaa ve benzeri türden haram olan oyun türlerine yönelim sağlanarak, haram kazanç elde edilmektedir.

İddaa Ve Benzeri Türden Haram Oyunların Toplumda Yol Açtığı Zararlar Nelerdir?

Dinimizce haram olan iddaa ve benzeri türden kazanç oyunlarının yalnızca bireyler açısından değil, ayrıca toplumsal açıdan da derin zararların meydana gelmesine neden olmaktadır. İslam toplumlarına yakışmayan ve daha çok batı toplumları tarafından benimsenen iddaa ve benzeri türden haram oyunlarının beraberinde islam toplumlarında gerek maddi ve gerekse de manevi yönden ciddi anlamda çöküşlerin yaşanmasına ve toplumun ahlaki değerlerinin ciddi anlamda yıpranmasına neden olmaktadır.

Dolaysıyla, diğer haram kazançlı sistemlerde olduğu gibi iddia ve benzeri türden haram kazançlı oyun türlerinde de, gerek bireysel ve gerekse de toplumsal açıdan zarar görülmesi, huzurun, refahın, bolluk ve bereketin ortadan kalkmasına kuşkusuz ki neden olmaktadır. Bu bakımdan, özellikle de genç kuşakların bilgisiz olması sebebiyle iddaa ve benzeri türden haram kazanç sistemlerinden uzak tutulması sağlanmalı ve hatta gerektiğinde gerekli eğitimler sunulmalıdır.

Etiketler