İftar ve Sahur Hakkında Detaylı Bilgiler

İftar ve Sahur Hakkında Detaylı Bilgiler

İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan Ayında sizler için iftar ve sahur hakkında detaylı bilgiler hazırladık.

sahur-vakti

Sahur ne demektir?

Oruç tutmak amacıyla sabah namazından önce uyanmaya ve birşeyler yiyip içerek Oruç için hazırlık yapmaya sahur denilir. Sahur vakti yenilen yemeğe de sahur yemeği denilir. Sahur yemeği kahvaltı veya yemek olabileceği gibi sadece bir bardak su da olabilir. Sahur yemeği uzun bir süre aç ve susuz kalacağımız oruçta dayanma gücünü artırır. Vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerini almamızı sağlar. Böylece oruç ibadetinin daha kolay yerine getirirken vücudumuzun ihtiyaçlarını da karşılamış oluruz.  Oruç tutmak için niyet şarttır. Niyet, sahurda yemek yedikten sonra “Allah rızası için ramazan orucunu tutmaya niyet ettim” diyerek edilir. Mutlaka bu cümleyi söylemek şart değildir. Zihinden geçirmekle de niyet sayılır. Sahura kalkmak da niyet olarak sayılmaktadır.
Peygamber Efendimiz; “Sahurda yemek yiyiniz., çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari) buyurarak sahura kalkmayı öğütlemiştir.

İmsak ne demektir?

Orucun başlama zamanına imsak vakti denir. Sabah şafak sökmeden önceki zaman olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır. İmsak vaktinin girmesinden sonra oruç başlamış sayılacağından orucu bozacak davranışlardan sakınmak gerekir. Tutulan oruç, akşam gün batıncaya kadar devam eder.

ramadan-iftar

İftar ne demektir?

Orucun sona erdiği vakit olan güneşin battığı ve akşam namazının vaktinin girdiği zamana iftar denir. İftar yemeğini yiyerek o günkü orucumuzu tamamlamış oluruz.

 

İftar Duası

Peygamber Efendimizin yaptğı iftar duası:

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) ( Ebu Davud, Savm: 22)

Başka bir iftar duası:

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “
Anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Orucumuzu açtığımız zaman olan iftar vakti, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için bütün gün aç ve susuz geçiren oruçlunun en duygulu olduğu andır. Kendisi için akşama kadar oruç tutarak ibadet eden kimsenin duygularını en iyi bilen ve duyan Allah’tır.Allah, İftar vaktinde içten yapılan duaları kabul eder.

oruc

İftar ve Sahurla İlgili Hadisler

Bizimle kitap ehlinin orucu arasındaki fasl (ayrım ve alamet), seher vakti (sahur) ye­mektir.”

“Gece gelip, gündüz arkasını dönüp git­tiğinde ve güneş de ufukta batıp kaybolduğunda, artık oruçlu gerçekten iftar etmiş olur.”

“Aziz ve Celil olan Allah buyuruyor: “Benim kullarımın yanımda en çok sevileni, iftarı acele edenidir.”

“İnsanlar iftarı acele ettik­leri sürece hep hayır içinde olacaklardır.”

“Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz, (akşam) namazını kılmadan önce birkaç yaş hurma ile iftar ederdi… Yaş hur­ma bulamayınca kuru hurmalarla iftar ederdi. Kuru hurma da bulamayınca birkaç yudum su içerdi.”

“Sizden biriniz iftar edeceği zaman, hurma ile iftar etsin; onu bulamadığı tak­dirde su ile iftar etsin; çünkü su temizleyicidir.”

Muaz b. Zühre’den yapılan rivayete göre: Peygamber (s.a.v) Efendimiz iftar ettiğinde şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum ve senin rızkın üzere iftar ettim.”

“Ümmetim sahuru (vaktin sonuna doğru) geciktirdiği ve iftarı da acele ettiği sûrece hayır üzere olacaktır.”

Enes (r.a.) den yapılan rivayete göre, Peygamber (s.a.v.) Efen­dimiz şöyle buyurmuştur:

“Sahura kalkıp (birşeyler) yeyin. Çünkü gerçekten sahurda bereket vardır.”

Amr b. As (r.a.) den yapılan rivayete göre, Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

 

 

Etiketler