İftiranın Dinimizdeki Hükmü Nedir ?

İftiranın Dinimizdeki Hükmü Nedir ?

İftiranın Dinimizdeki Hükmü Nedir ?

Dinimizce kötü tutumlar arasında yer alan iftira her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Bir kişinin suç işlememesine rağmen o suçu işlemiş gibi gösterilmesine iftira denilmektedir. Son derece yanlı olan ve onay verilmeyen bu davranış biçimi Peygamber Efendimiz’ in eşi Hz. Ayşe annemizin bile başına gelmiştir.

İftira nedeni ile Nisa suresi 11-26. ayetlerin nazil olması gerçekleşmiştir. Ayet ile Hz. Ayşe annemizin suçsuz olduğu bildirilmiştir. Yapmadığı halde kötü bir işin yapılmış gibi yüklenmesi durumu çok çirkin bir davranıştır. Bu nedenle iftira atmaktan uzak durulmalıdır. Birisine iftira atmak onun hakkında gıybette bulunmaktan çok daha ağır olmaktadır. İftira sadece aciz insanların silahıdır. Müslüman kardeşini hoşlanmayacağı şekilde anmak bir Müslümana asla yakışmaz.

Hemen hemen herkes böyle bir durum ile karşılaşabilmektedir. İftira durumunda nasıl tepki verilmesi gerektiği konusunda da bilinçli olmak çok önemlidir. Dinimizde elbette iftiranın yeri yoktur. Allah’ ın katında iftira büyük bir suçtur. Hakkında kesin olarak bir bilgi sahibi olmadığınız konularda yargıda ve yorumda bulunulmaması gerekmektedir. Gözle görmeden kulaktan dolma bilgiler ışığında konuşulması durumunda yanlışa düşmek kaçınılmaz olmaktadır. İftira nedeni ile Müslüman kardeşler arasında sevgi ve bağlılık azalarak kin ve nefrete dönüşmektedir.

İnsanların birbirine olan güvenlerinin kalmaması nedeni ile de toplumda bozulmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle namus üzerine söylenen iftiralar kabul edilemez ve çok ağır olmaktadır. İftira eden kimse kendisi zararlı çıkmaktadır. Bu nedenle iftiradan uzak durmalı ve Allah’ a yakın olunmalıdır.