İmam Hatip Liselerinden Ne Olunur?

İmam Hatip Liselerinden Ne Olunur?

Günümüzde ilkokul 8. Sınıfı bitiren öğrenci için bir sonraki aşama gideceği liseyi belirlemek olmaktadır. Çoğu öğrenci gelişen ve sürekli değişen eğitim sistemindeki sınavlardan aldığı puanlar ile liselere yerleşmekte çoğu öğrencilerde özel liselere yerleşmektedirler. Sınav ile liselere yerleşmekte olan öğrencilerin tercih sıralarında da imam hatip liselerinin çoğunlukta olduğunu söylememizde fayda var. Kimi öğrenci istediği için kimi öğrenci puan sıkıntısı yaşadığı için kimi de çeşitli zorluklar yaşadığından dolayı imam hatip liselerine kaydolmaktadır. Günümüzde öğrenciler ve öğrencilerin velileri imam hatip liselerini tercih ettikten sonra kendilerini lise bittikten sonra oğlum ya da kızım ne olacak sorusu ile karşı karşıya bulmaktadır. Öncelikle tekrar belirtmek istenir ki imam hatip liselerinin tercih sebebi genelde puanlarının düşük olması ve her mahallede en az 2-3 tane bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple öğrenci ve ailesi bu imam hatip liselerini tercih etmektedir. Lise bittikten sonra ya da lise bitmeye yakın zamanlarda öğrencileri ve ailelerini saran ne olacağım telaşı aslından asılsız bir telaştır.

İmam hatip liselerinden mezun olan çoğu öğrenci yanlış bir yanılgı içerisindendir. Bu yanlış yanılgının oluşmasını sağlayan genelde çevre etmeni olmaktadır. Çoğu kimse imam hatip lisesinden mezun olan bir öğrencinin ya din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olacağını ya da imam, müezzin gibi dini meslekleri olacağını düşünür. Bu yanlış değildir. Evet, öğrenci imam hatip liselerinden mezun olduktan sonra din kültürü öğretmeni ya da imam, müezzin gibi dini meslekleri olabilir. Ancak imam hatip liseleri de bir lise türüdür. Ve öğrenciler nasıl meslek sahibi olmak için üniversite sınavlarına giriyor ise imam hatip lisesi mezun olan öğrencileri de üniversite sınavına girmektedir. Yani önemli olan bir öğrencinin imam hatip lisesinden ya da Anadolu lisesinden veya da fen lisesinden veyahut da özel liseden mezun olması değildir. Meslek sahibi olmak isteyen her öğrenci hangi liseden mezun olursa olsun bu isteğini ancak üniversite sınavları sayesinde gerçekleştirebilir.

İmam hatip lisesi öğrencileri de anlayacağınız üzere öğretmenlikten, avukatlığa; işletmeden mühendisliğe kadar her meslek dalında yerlerini alabilir. Bunun için gerekli olan şart üniversite sınavına girmek ve bu sınavdan olmak istediği mesleğin puanını alabilmektir. İmam hatip öğrencilerinin yalnız din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olacağı ya da sadece diğer dini meslekleri olacağı inancı yanlıştır.

Genelde imam hatip lisesi mezunlarının avukatlık, askerlik, mühendislik gibi mesleklerde yer almayışının sebebi farklıdır. Bilindiği gibi imam hatip liselerinin puanları bir fen lisesine göre bir Anadolu lisesine göre oldukça düşüktür ve bu sebeple imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerinden de puanları düşüktür. Bu liselere yerleşen öğrencilerde kapasite açısından da yetersiz kaldığı için üniversite sınavından yüksek puanlar elde edememekte ve bu sebeple yüksek puanlı mesleklere sahip olamamaktadır.

Etiketler