İslamiyete Göre Kadın Nasıl Örtünmelidir?

İslamiyete Göre Kadın Nasıl Örtünmelidir?

İslamiyete Göre Kadın Nasıl Örtünmelidir?

Günümüzde en çok konuşulan konular arasında başörtüsü yer almaktadır. Kadına aşırı derecede önem veren kusursuz bir dine sahip olmanın vermiş olduğu avantajların başında örtünme gibi güzel bir eylem yer almaktadır.

Örtünme yani başörtüsü Müslüman her kadın için farzdır. Bir giyim tarzı olarak görülmesine rağmen ergenlik çağına giren her bayan için geçerlidir. Dinimizde belirtilmiş olan kurallar ve emirler ışığında kadınların giyim şeklinin nasıl olması gerektiği konusu da Kuran’ da yer almaktadır. Birçok surede dile getirilen başörtüsü omuzlara kadar inmelidir. Ayaklar ve ellerin bileklere kadar açık olması ve diğer bölgelerin vücuda yapışmayan giyim ürünleri ile kapatılması gerekmektedir. İslam dinine göre kadınların nasıl örtünmesi gerektiği açık bir şekilde belirtilmektedir.

Tesettürlü bayanların giyim tercihinde bulunurken renk konusunda da dikkatli olması çok dikkat çekici renkler tercih etmemesi gerekmektedir. Günümüz şartlarına göre tesettür giyim şekli uyarlanmamalıdır. Dar ve vücut hatlarını belli eden giyim şekli dinimizde uygun görülmemektedir. Başörtülü bayanlar Allah’ ın gazabından korktukları için bu emri yerine getirmektedir. Bu nedenle emiri yerine getirirken yanlış yollara sapmamaları gerekmektedir. Dar streç pantolonlar, vücuda yapışan ve hatları olduğu gibi gösteren pardesüler kapalı olma anlamı taşımamaktadır.

Giyilen kıyafetlerin ya da başa takılan eşarpların şeffaf olmamasına, içini göstermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ahiret hayatında tesettür konusunda sorguya çekilmemek adına özenli davranılması çok önemlidir. Bu nedenle günümüz modasına uyarlanan tesettürden uzak durulması gerekmektedir.

1 YORUM

  1. Avatar
    seydi altındağlı

    paylaşım çok değerli, üstü şişhane, altı kasımpaşa giyinmeler hem görüntü kirliliği hemde dini kötüye kullanmak oluyor. teşekkürler.