İstenen Saatte Uyanmak İçin Okunacak Dua

İstenen Saatte Uyanmak İçin Okunacak Dua

İstenilen saatte uyanmak isteyenler için okunacak dualar bazı alimler tarafından dua kitaplarında anlatılmıştır. Uykusu derin kişiler, yattığında zor kalkanlar ve buna bir türlü çare bulamayanların uygulayabileceği bu yöntemle, kalpten Allah’a dua ettiğinin bilincinde olarak yapıldığında etkili sonuçlar alınmaktadır.

Her dönemde bazı insanlar sabah erken kalkma konusunda problemler yaşamaktadırlar. Uyuyamamaktan, geç uyumaktan, yoğun stresten, uykusu ağır olmaktan vs. kaynaklanan erken saatte uyanamama ya da uyanmakta zorlanma yaşanabilmektedir.

Bazı insanlar dini hayatlarına önem vermek istediklerinde gece namazı ya da sabah namazına vaktinde kalkabilmek amacıyla birtakım önlemler alırlar. Alarm kurma, su içme gibi yöntemlerle kalkmaya çalışanlardan uykusu ağır olanlar için bu yöntemlerde işe yaramaz. Evde başka insanlarda bulunuyorsa kolay uyanabilen birinden yardım isteyebilirler. Ancak yardım alınan kişi de uyanamazsa istenilen saatte ibadet edemezler ya kaçırılır ya da gecikir.

Bazı insanlar da sınavlara ya da okula zamanında yetişebilmek için erken kalkmak isteyebilir. Bazı insanlar da işe gidebilmek amacıyla erken kalkmak isteyebilirler. İstenilen saatte uyanmak için hadis ve sahih kaynaklardan aktarılan dualar mevcuttur.

Erken Kalkmak İçin Nasıl Dua Edilmelidir?

Erken kalkmak için dua okumadan önce abdestli olarak yatmak daha etkili olacaktır. Abdestli bir şekilde sağ yan üzerine yatılarak şu dua okunabilir:

“Bismillahirrahmanirrahim. Lâ te’huzühü sinetün velâ nevm. Allahümme sehhir ayni ve nevir kalbi vedfa’ anni kesraten nevmi ve ğılzatel gafleti”

Manası: Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. O’nu ne uyuklama tutar ne de uyku! Allah’ım, gözümü uyanık eyle ve kalbimi nurlandır ve benden çok uyumayı ve gaflet ağırlığını uzaklaştır!

Sabah erken kalkmak için ve erken uyuyabilmek için hadis alimi Heysemi’nin bahsettiği yapılması gereken bir başka dua ise şöyledir: “Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûna erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!” duası okunduktan sonra Felak ve Nas sureleri okunup yatılmalıdır.

İstenen Saatte Uyanmak İçin Okunması Gereken Sureler Nelerdir?

İmam Gazali (RA) ‘İhya-yı Ulumu’d Din’ eserinde sabah namazına kalkmak için dua ile ilgili bir bahsin geçtiği bölümde yatarken Kehf Suresi’nin son ayeti okunup, şu kelimeler söylenirse Allah Teala hazretleri kendisini namaza uyandıracak üç melek gönderir:

  • Ey Allah’ım! Beni en sevdiğin saatte uyandır ve beni Sana tam anlamıyla yaklaştıracak, gazabından tamamen uzaklaştıracak, en sevdiğin amellerle meşgul et. Senden istiyorum bana veriyorsun, mağfiretini diliyorum beni bağışlıyorsun, Sana dua ediyorum, kabul ediyorsun. Ey Allah’ım! Beni azabından koru, Senden başkasına işlerimi terk etme, beni rezil rüsva etme, bana zikrini unutturma ve beni gafillerden eyleme.

Kehf Suresi uyku ayeti olarak bilinen son ayetin meali: ‘De ki: “Şüphesiz ben, ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, artık salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın.’

Erken kalkmak için okunması tavsiye edilen diğer bir sure Kevser Suresidir. Yatmadan önce Allah’a inanıp güvenerek 3 kez ya da 7 kez Kevser Suresi okunursa Allah’ın izniyle kolayca istenen saatte kalkılır.
Son eklenen yazılar

Etiketler