İstibra Nedir? Nasıl Yapılır?

İstibra Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinimizce temizlenmek, temiz bir şekilde günlük işlerimizi yapmak ve özellikle de ibadetlerimizde temiz olmak büyük önem taşımaktadır. Temizlik konusunda bu nedenle abdest diye bir emir bulunmaktadır. Ancak abdest alırken kıyafetlerimizin ve vücudumuzun temiz olmasına ayrıca dikkat gerekmektedir. Özellikle erkeklerin tuvaletten çıktıktan sonra istibra yaparak tam temizlenmeleri, temiz bir şekilde Allah’ın huzuruna namaz veya kuranla çıkmaları şart koşulmaktadır. Peki, istibra nedir? nasıl yapılır? detaylı bilgileri yazımızda bulmanız mümkündür.

İstibra Nedir? Anlamı

Kelime anlamı olarak istibra pislik ve özellikle idrardan uzaklaşmak, uzak olmak, sızıntıyı yok etmek demektir. Dini olarak bir gereklilik olan istibra nedir sorusuna detaylı yanıt vermek gerekirse özellikle erkeklerin üreme organları konusunda bilgi vermek gerekmektedir. Bilindiği üzere tuvalete gidildiğinde bir miktar idrar erkek üreme organında kalmaktadır. Bu idrar belirli yöntemlerle uzaklaştırılmadığı sürece belirli bir süre sonra dışarı çıkıp kıyafetlere bulaşmakta ve dolayısıyla da abdesti bozmaktadır. Abdest almaya başlamadan önce üreme sisteminde damlacık şeklinde kalan bu idrarı farklı yöntemlerle uzaklaştırmaya istibra denilmektedir. Üreme sisteminde son kalan idrarın uzaklaştırılmadan abdest alınması ise abdestin bozulup bozulmadığı konusunda şüphe yaratacağından caiz kabul edilmemektedir.

İstibra Nasıl Yapılır?

Kadınlarda fazla gerek olmamakla birlikte erkeklerin üreme sisteminde kanallarda kalan idrarın abdestten önce dışarı atılması vacip olarak kabul edilmektedir. İstibra denilen bu yöntem kısa bir gezintiyle yapılabileceği gibi hafif zıplayarak da yapılabilmektedir. Diğer yöntemler ise ayakları hareket ettirmek, bir süre yatarak tamamen damlacıkların çıkmasını beklemek, öksürmek şeklinde sıralanmaktadır. Bu işlemler yapılmadan önce kağıt ya da kumaş peçete mutlaka çamaşırın içine koyulmalı, kanalların tamamen boşaldığı düşünüldüğünde peçete çıkarılarak abdest alınmalıdır. İstibra süresinin kişiden kişiye değiştiği kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle deneyimlerden yararlanarak kendinize uygun sürenin belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde yine idrarın iç çamaşırına damlaması söz konusu olabilmektedir. İdrarın tamamen boşaldığından emin olmanın bir yolu da erkeklik organını 3 kez sıvazlamaktır.

Dinimizde Tuvaletten Sonra Temizlenme

İslam dini temizliğe önem veren, bu nedenle sürekli temizlik konusuna dikkat çeken bir dindir. Bu nedenle abdesti ibadetlerin öncesinde şart haline getirmektedir. Abdestin uzun süreli korunmasından ziyade sıklıkla abdest alınması gerektiğine dikkat çekmektedir. Ancak ibadet öncesinde abdestin korunup korunmadığından emin olmanın yolu istibra gibi uygulamalardan geçmektedir. Temizlikle ilgili bilinen en önemli ayet ‘Kuran’a sadece temiz olanlar yaklaşmalı’ şeklindedir. Öte yandan peygamberimiz de temizliği sıklıkla vurgulamış, ayrıca bir hadisi şerifinde ‘kabir azabı çekenlerin çoğu küçük abdestinden sonra idrarını elbisesine bulaştıranlardır’ şeklinde buyurmuştur. Buradan da aslında küçük abdestin ardından kanallarda kalan sıvının tam boşalmaması sonucu çamaşıra damlamasını engellemenin önemi açıkça anlaşılmaktadır. Sadece ibadet ve İslam dininin bir gereği olarak değil tuvalet sonrası temizlik kişisel bakımın sağlanması, toplumda rahatsızlık yaratılmaması için önemlidir.

Etiketler