İstimnadan Kurtulmak İçin Okunacak Dua 2020

İstimnadan Kurtulmak İçin Okunacak Dua 2020

Öncelikle istimnanın haram olunduğu bilinmektedir. Hiçbir insanın nedeni ne olursa olsun bu işe yönelmesi caiz olan bir durum değildir. Evlilik yapması kısa zaman çerisinde mümkün olmayan kişilerin spor, oruç, vücut tüyü uzatmak, enerji veren gıdalardan uzak durmak, cinsel konuları düşünmemek, bir mekanda yalnız bulunmamak vb. gibi huşularda dikkatli olmalı ve bu hususlara her zamankinden fazla özen göstermelidir. Kişi bu hususlara dikkat ederek cinsel gücünü zayıflatmaya çalışmalı ve böylelikle istimnadan mümkünce uzak durmalıdır.

Kişi daha da önemlisi istimnadan kurtulmak için kendi kendine çok ciddi bir karar almalı ve her durumda olduğu gibi bu durumda da Allahtan yardım dilemelidir. Şurası da bir nettir ki bu iş günahtır ve kaynaklarda kınanmıştır. Hesap günü bu iş sebebiyle de sorguya çekilinir ancak cezasını Allahtan başkası bilemez.  Çoğu kimse istimnadan kurtulmak için dua var mıdır? Sorusunu yöneltmektedir. Fakat istimnadan kurtulmak için bilinen özel bir dua yoktur. Kişi bu işten kurtulmak için Allah’ a samimi bir dille içinden gelerek dua etmelidir. Unutulmamalıdır ki Allah kendisine tövbe edenin tövbesini kabul edeceğini buyurmuştur. Yeter ki insan işlemiş olduğu günahından pişman olsun ve bu günahı bir daha tekrarlamayacağına Allah’ a söz verebilsin. Fakat bilinmeli ki bir kimse işlemiş olduğu bu günahtan pişman olmaz ve Allah’ tövbe etmez ise Allahtan da bağışlanmayı istememelidir. Elbet kişi şu durum ile karşı karşıya kalabilir. Bu günahtan tövbe ettikten sonra yine nefsine ve şeytana yenik düşerel aynı günahı işleyebilir, yani günahın tekrarlanması söz konusu olabilir. İşte bu tip durumlarda dahi insan yeniden tövbe etmesini bilmelidir. Çünkü insanın nasıl bir mahlûkat olduğu çok iyi bilinmekte ve bu sebeple Allah yüz kere tövbesini bozmuş olsanız da yine tövbe edilmesini istemektedir. Çünkü Allahlın merhameti ve kudreti sınırsızdır, O bolca affedendir. Allah’a ait olan hiçbir kapının ümitsizlik kapısı olmadığı bilinmeli, her zaman yöneleceğiniz yer Allah (cc) olmalıdır.Ayrıca bazı kaynaklara göre istimnanın vücuda da zararları olduğu bilinmektedir. Yani istimna sağlığı da tehlikeye sokmaktadır. Bu sebeple kişi hem bu dünyası için hem de öteki dünyası için mutlaka bu işten uzak durmalıdır. Bir çok alim ve düşünür de bu konu da aynı fikre ve görüşe sahiptir. İnsan istimna yapmamalı çünkü bu günahtır.

İstimnaya sürükleyen en büyük etmenlerin başında kişinin boşta olması, yalnız kalışı gelmektedir. Bu sebeple kişi olabildiğince yalnız kalmamalıdır. Sürekli kendini meşgul edecek işlerle uğraşmalıdır. Ancak kişinin uğraştığı işlerde boş işler olmamalı, uğraşılan işin hayırlı işlerden olmasına özen gösterilmelidir. İstimnadan kurtulmak için kişi yaptığı ibadetleri çoğaltmalı, yüce Allahtan bolca yardım dilemelidir. Kişi için faydalı olan budur.

Çok Okunanlar

kutsaldinislam