Kalp Kırmak Günah Mıdır ?

Kalp Kırmak Günah Mıdır ?

Kalp Kırmak Günah Mıdır ?

Kalp Kırmak Günah Mıdır, Kalp her insanda bulunana ve yaşam kaynağı olan bir organdır. En önemli organlardan birisi olma özelliğinin yanında kalp Allah’ ın komşusudur. Kalpler Allah’ a çok yakındır. Mahlûkların en üstünü ve en şereflisi olarak kalp yani gönül yaratılmıştır.

Bu nedenle bu kadar değerli olan kalbi kırmak çok günahtır. O kadar önemlidir ki kâfir bir insanın bile kalbinin kırılmaması gerekmektedir. Salih bir Müslüman başka bir insanın kalbini kırmaktan korkmalı ve çekinmelidir. Dinini bilen ve Allah yolunda ilerleyen Müslümanlar kalp kırmamak için çok hassas davranmalıdır. Kalp kıran kişiler Allah’ ın lütfunu da incitmektedir. Bir Müslüman nasıl bir durum ile karşılaşırsa karşılaşsın asla kalp kırmamalıdır.

Bir insanın bile bile kalbini kırmak çok büyük günahtır ve haramdır. Kalp kırmaktan sakınmak çok önemlidir. Allah’ a ibadet etme fiillerinin içerisinde hiç kimsenin kalbini kırmamakta yer almaktadır. Bu nedenle bu konuda oldukça dikkatli ve hassas davranmak gerekmektedir. Müminleri incitmek ve onların kalplerini kırmak imanı tehlikeye sokmaya sebep olabilecek kadar kötü günahlardan sayılmaktadır. Kalp kırmanın 70 defa Kâbe’ yi yıkmak ile kazanılacak günah ile aynı oranda günaha girildiği bilinmektedir.

Kalp Allah’ ı anmak ile meşgul olan bir organdır. Allah’ a çok yakın olmasından dolayı kırılan kalplerin neticesinde Allah.’ ın da kırıldığı unutulmamalıdır. Kâfir ya da Müslüman fark etmeksizin herkese karşı hoşgörülü olmalı ve kalp kırılmamalıdır. Kalbin kırılmasının bir tamiri yoktur bu nedenle çok büyük günaha girmemek adına dikkatli olunması gerekmektedir.