Kandillerde Oruç Tutmak Farz Mıdır?

Kandillerde Oruç Tutmak Farz Mıdır?

Kandillerde Oruç Tutmak Farz Mıdır?

Kandil günleri, duaların kabul olduğu, insanların kendilerini Allah’a yakın hissettiği ve samimi bir kalp ile ibadet ettiği günlerdir. Oruç tutmak da ibadetin bir biçimidir. Kandil günlerinde oruç tutmak insanlara büyük sevaplar kazandırır.

Kandil Günlerinde Hangi İbadetler Yapılır?

Kandil günlerinde ve özellikle gecelerinde camilere giderek, cemaatle birlikte namaz kılmak, yapılan dualara katılmak önemli bir olgudur. Allah katında, cemaatle birlikte yapılacak olan duaların değeri büyüktür. Kandil gecelerinin dua ve ibadetle geçirilmesi esastır. Bu ibadet, kandil günlerini de oruç tutarak geçirme ile tamamlanabilir.

Kandil günlerinde oruç tutma ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Yani farz olduğu söylenemez. Fakat bununla birlikte, bu ibadeti yerine getirmiş olmanın fazileti oldukça geniştir. Kandil günlerinden bir tanesi, bilindiği üzere Kadir Gecesidir. Allah’ın bin aydan hayırlı olduğunu söylediği Kadir Gecesi, ramazan ayına denk geldiği için, bugünde oruç tutmak farzdır. Bunun dışındaki kandillerde tutulacak olan oruç, kişinin kendi iradesine bırakılmıştır.

Hazreti Muhammed Hangi Günlerde Oruç Tutardı?

Peygamber Efendimiz, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutardı. Ayrıca bayramlardan önce arefe günlerinde ve aşure gününde oruç tuttuğu bilinmektedir. Ayrıca zilhicce ayının ilk on gününde de oruç tutmaktaydı. Bunun dışında, Ramazan ayının tamamını ve özellikle Kadir Gecesini ibadetle geçirdiği bilinmektedir. Bütün bu bilgilerden hareket ederek kandil günlerinde oruç tutmak, ibadetle meşgul olmak ve insanlara yardımda bulunmak yapılması gereken davranışlardır.