Kaza Namazları Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır?

Kaza Namazları Ne Zaman Ve Nasıl Kılınır?

Toplum tarafından merak edilen islami meselelerden biri olan kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır hakkında bilgiler sunmaya geçmeden önce, namaz edası ve namaz iadesi hakkında bilgiler sunmakta fayda görmekteyiz. Günde 5 vakit olarak kıldığımız farz namazlarımızın vaktinde kılmamıza eda, 5 vakit farz namazlarımızın vakti geçmesine kazan ve bozulan farz namazlarımızı yeniden kılmaya ise eda adı verilmektedir.

Büyük islam alimlerimiz tarafından da belirtildiği üzere, 5 vakit farz namazlarından herhangi bir namazın bilerek veya istem dışı bir şekilde vaktinde kılınmaması durumunda, ilgili farz namazın yeniden kılınarak kazasının mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Yalnızca bir vakit farz namazın bilerek yani kasten kazaya bırakmak büyük bir günah yerine geçtiğinden, bu eylemden mümkün mertebede uzak durulması gerekmektedir.

Dolaysıyla, bu türden bir hata işlenmesi durumunda biran önce kurtulmalı ve mevcut namazın kaza edilmesine özen gösterilmelidir. Ölüm anının hangi süreçte gerçekleşeceği bilinmemesi sebebiyle ve ahiret yurduna namaz borçlusu olarak göç edilmemesi nedeniyle kaza namazının vaktinde eda edilmesine gayret gösterilmelidir.

Farz Namazlarının Kasten Kılınmaması Durumunda Yapılması Gerekenler

5 vakit farz namazı kasten kılınmaması durumunda, yapılması gereken Yüce Allah’a hemen tövbe istiğfarda bulunulmalı ve ilgili namazın hemen kazasının eda edilmelidir. Bu sayede, vefat edilmesi durumunda dahi, Yüce Rabbimizin sonsuz af ve rahmetinin tecellisi söz konusu olması sayesinde, bireyin kalan kaza namazlarında dahi yüce Allah’ın huzuruna namaz borçlusu olarak gitmekten kurtulmasına vesile olmaktadır.

Kaza Namazı Nasıl Kılınmaktadır?

Farz namazların kazaya kalması durumunda, örneğin, öğle namazı farzı kazaya kalması durumunda, öğle namazı 4 rekatlık farzının aynı şekilde eda edilmesi gerekmekte, ikindi namazının 4 rekatlık farz namazının kazaya kalması durumunda, aynı şekilde 4 rekatlık farzın kaza edilmesi gerekmektedir.

Farz namazlarından farklı olarak, kaza namazlarında herhangi bir zaman dilimi söz konusu olmadığını ve bu sebeple de, kaza namazlarının istenilen zaman dilimi içerisinde eda edilebildiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla sıra takibinin söz konusu olmadığı kaza namazlarının mekruh olduğu 3 kerahet süreci haricinde, istenilen saat ve zaman aralığında eda edilebilmektedir.

Kaza namazı konusunda ayrıca dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de, kaza namazı niyetidir.Yüce Rabbimizin kaza namazı borcunu affetmesine vesile olması sebebiyle kaza namazına geçilmeden önce ağız ve kalben niyetin getirilmesi gerekmektedir. Örneğin, ikindi farzının kazaya kalması durumunda Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişemediğim ilk veya son ikindi namazını kılmaya şeklinde niyet edildikten sonra kaza namazı kılınmalıdır.Bu şekilde devam edilerek, kazaya kalan namaz farzlarının edası gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca, aynı namazlarının kazaya kalması durumunda bireylerin cemaatle birlikte de kılması söz konusu olmaktadır. Ancak, farklı olarak kaza namazlarına sahip olanların, tek bir cemaat ile eda etmesi caiz olmadığından tek başına eda etmesi gerekmektedir. Bu bakımdan kaza namazlarının mümkün mertebede evde eda edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Etiketler