Kesin Kabul Olan Dualar. Duanın Kabul Olması İçin Yapılacaklar

Kesin Kabul Olan Dualar. Duanın Kabul Olması İçin Yapılacaklar

İmtihan içerisinde bulunduğumuz dünyada çoğu zaman sıkıntılar karşısında kendimizi aciz ve çaresiz hissetmekte ve bu durumda Rabbimize yönelerek duada bulunmaktayız. Ancak Rabbimiz bizden sadece sıkıntılı anlarımızda değil, yaşamımızın her alanında dua etmemizi ve şükür etmemizi istemektedir. Buna göre kesin kabul olan dualar hakkında sizlere bilgiler sunarken, gerçek anlamda gönülden istenerek birçok duaların Allah katında kabul gördüğünü belirtmekte fayda görmekteyiz. Duadan ziyade kulun samimiyeti ve ihlası ölçüsünde yapmış olduğu isteklerin Allah katında kabul göreceği Kuran-ı Kerim’de de açıkça belirtilmektedir. Kesin kabul olan dualar denildiğinde bunun duanızı ettiğiniz için kabul edileceğini anlamayın lütfen. Duanızı ettikten sonra duanın sebebi için de mücadele etmelisiniz.

Yapılan Duanın Kesin Kabul Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kabul olan dualar için yapılması gerekenlerYüce Rabbimize yönelmeden önce yapacağımız duaların kesin olarak kabul görebilmesi açısından ilk olarak dua ibadetimize hazırlık yapmalıyız. Bunun için de ilk olarak güzel bir abdest alıp veya doğrudan güsul abdesti alarak, Rabbimize 2 rekatlık hacet namazımızı kılmalıyız.

Hacet namazımızı tamamladıktan sonrasında 33 defa estağfirullah 33 defa süphanallah 33 defa allahu ekber 33 defa peygamber efendimize salavat ve son olarak da 33 defa elhamdüllilah zikrini çektikten sonra Rabbimizden ne isteyeceksek kesin kabul olunması ümit edilen şu dularımızı okumaya başlıyoruz

Ya Erhamerrahimin

Oldukça etkili bir dua olan bu dua yapıldığında, görevli bir melek dua sahibini takip etmekte ve ona şöyle nida etmektedir; Rabbin sana yöneldi ne dileğin varsa söyle, der.

3 Defa Elhamdülillahil Rabbil Alemin

Kesin kabul edilmesi umut edilen etkili dualardan biri de kuşkusuz ki kulun 3 defa Elhamdüllilahil Rabbil Alemin duasını okumasıdır. Bu dua 3 defa okunduğunda görevli bir melek gelerek duayı okuyana Rabbin karşındadır ne dileğin varsa söyle, der.

Fatiha Suresi

Kesin kabul görmesi beklenen dualardan biri de Fatiha suresidir. Bu sure öyle etkili bir suredir ki, sahibi ihlaslı bir şekilde okuduğunda Allah’ın izni ile toprağı dahi altına dönüştürebilecek güçtedir. Fatiha suresini tüm içtenliğiniz ile okuduğunuzda Allah, isteklerinize icabet etmektedir.

Ya Zülcelal-il Vel İkram

Rabbimizin 99 adet isminden biri olan ve ayrıca ism-i azam olduğu birçok islam alimleri tarafından belirtilen Zül Celal-il Vel İkram ismi şerifi de duaların kesin olarak kabul görmesi açısından etkili olmaktadır. Yapılan dualardan önce ve sonrasında bir miktar adedince bu esmanın okunmasında fayda bulunmaktadır.Yapılan Duaların Kesin Kabul Görmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Yapılan duaların kesin olarak kabul görebilmesi açısından öncelikle bizler, üzerimize düşen görevleri yapmalıyız. Bunun için de beşeri varlıklar olarak işlemiş olduğumuz günahlarımıza samimi bir kalp ve dil ile tövbe etmeli, sonrasında bolca estağfirullak ve efendimize bolca salavat getirmeliyiz.

Biz üzerimize düşenleri yaptığımızda ve vaadimizin üzerinde kaldığımızda elbette ki Rabbimize yönelerek dualar ettiğimizde hiç kuşkusuz ki Rabbimiz dualarımıza icabet edecek ve ondan hayırlı olarak ne istersek isteyelim, dualarımızı kabul edecektir inşallah.

Çok Okunanlar

kutsaldinislam