Kimler Zekat Vermekle Mükelleftir?

Kimler Zekat Vermekle Mükelleftir?

Kimler Zekat Vermekle Mükelleftir?

Zekât İslamin 5 temel şartlarından bir tanesidir ve mal ile yapılan ibadettir. Mal varlığı nisap miktarını geçen her Müslüman zekât vermekle yükümlüdür. Ancak bir kimsenin zekât vermekle mükellef olabilmesi için Allah-u Teâlâ bazı şartlar koymuştur. Bu şartları da şu şekilde sıralayabiliriz.

1.Zekât Müslümanlara farzdır. Bu anlamda Müslüman olmakta çok önemlidir. Akıl sağlığı yerinde olan ve ergenliğini tamamlamış hür olan Müslümanlara zekât vermek farzdır. Hanefi Mezhebin dışındaki mezheplerde ergenlik çapına girmemiş çocukların ve akli dengesi yerinde olmayanlara bile zekât vermek farz kılınmıştır. Ancak onların mallarının zekâtlarını anne ve babaları vermektedir.

  1. Zekât vermek için nisap miktarını geçmiş mala sahip olması gerekir. Bir Müslümana zekâtın farz olmasının bir diğer şartında nisap miktarına gelmiş ya da geçmiş olması gerekiyor. Nisap dinimize zenginlik sınırı anlamındadır.
  2. Nisap miktarı geçmiş malı artış göstermesi de gerekir. Yani sahibine gelir getirmesi gerekmektedir. Gelir getirmeyen değerler için zekât farz değildir.
  3. Malın kendisine ait olması; zekâtı verilecek olan değerlerin tam sahibi olunması gerekir. Sahibini elinde ya da tasarrufunda olmayan mala zekât farz değildir. Özellikle rehin edilen mallar zekâta tabi değillerdir. Ancak alışı yapılmış, fakat ele geçmemiş mallar zekâta tabidir.
  4. Zekâtı verilecek malın üzerinde 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Eğer ele geçen malın üzerinden bir yıl geçmemişse o mala zekât verilmez. Bir yıl içerisinde mallar artış gösterirse ve sahibi el değmemişse bir yıl sonunda nisap miktarı hesaplanarak, ihtiyaç sahiplerine vermesi gereklidir. Ayrıca zekâtı verecek kişini borçsunuz olmaması da bir diğer şarttır.