Kıssadan Hisse – Ermiş Kişinin Dilinden Sevgi

Kıssadan Hisse – Ermiş Kişinin Dilinden Sevgi

Ermişlerden birine bir gün sormuşlar;

‘Sevginin sadece sözünü eden ile, onu kalpte yaşayanlar arasında ne gibi fark vardır?’ diye.

Ermiş kişi;

‘ Bakın göstereyim size’ demiş.

Önce sevgisini dilden kalplerine indiremeyenleri çağırmış ve güzel bir sofra hazırlamış. Hepsi yerlerine oturmuşlar ve önlerine kaselerde sıcak çorbalar gelmiş. Arkasından da derviş kaşıkları denen 1 metre uzunluğundaki tahta kaşıklar getirilmiş.

Ermiş kişi sofradakilere;

‘Sizden tek şartım bu çorbaları bu kaşıkların ucundan tutup yemenizdir’ demiş.

Sofradakiler kabul edip yemeye teşebbüs etmişler. Ama kaşıkların uzun geldiğinden yemeği dökmekten bir türlü götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar , öylece aç kalkıp gitmişler sofradan.

Daha sonra sevgiyi gerçekten bilenleri çağırıp aynı sofrayı hazırlamış. Aydınlık yüzlü, gözleri ışıl ışıl parlayan, sevgi dolu insanlar icabet etmişler bu sefer sofraya. Ermiş afiyet olsun deyince her biri derviş kaşıklarını çorbalara daldırmış ve karşısındaki kişiye uzatarak yemişler çorbaları. Böylece her biri doymuş ve şükrederek kalkmışlar masadan.

Ermiş kişi;

‘İşte, Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz’ demiş ve eklemiş;

– Hayat pazarında Alan değil, Veren kazançlıdır her zaman