Kocaya Saygı ve Güzel Davranış

Kocaya Saygı ve Güzel Davranış

Kocaya Saygı ve Güzel Davranış

Kocaya Saygı ve Güzel Davranış, Dinin evli bir kadın üzerinde belirlediği en önemli haklardan bir diğeri, kocasına karşı saygılı ve güzel davranmasıdır. Bu bağlamda kadın kocasına çok saygılı davranmalı, sivri ve imalı konuşmalarla onu incitmemeli, kaba davranıştan ve itaatsizlikten sakınmalı, yokluk ve yoksulluktan sızlanmamalı ve sabrını yitirmemeli, yoksulluk hâlinde bile kocasına arka durmalı, destek olmalıdır.
Erkeğin eşi tarafından kapıda “hoş geldin, yorulmayasın” gibi sözlerle karşılandığı, ev için alınan eşyaların teşekkür edilerek erkeğin elinden alındığı bir aile ortamı…, asla bunların yaşanmadığı ve hatta erkeğin geç veya erken gelmekle, yaptığı alış verişle eleştirildiği, erkeğin sert söylem ve kaba eylemlerle karşılaştığı bir ev ortamından kesinlikle çok farklı olacaktır.

Biri sevgi, samimiyet ve şefkatle, diğeri ise azar, utanç ve bıkkınlıkla dolu olacaktır.
“Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun delillerindendir.”  ayetinde geçen “kendileri ile huzur bulasınız” ifadesi ile kadından istenen, erkeğin huzur ve dinginliğini temin etmesi ve ev içi yöneticiliği sayesinde bunu gerçekleştirmesidir. Kuşkusuz ki erkek, uygun bir ortamda ve uygun bir ifadeyle kendisine yapılan eleştiriyi kabul edebilecek ve bunu, kendisini düzeltme yönünde eşinden bir hediye olarak algılayacaktır.

Kadının güzel davranışının erkek hayatına yansımaları

Eğitim ve öğretim alanındaki uzmanlar, kadının güzel ve saygılı davranmasının erkek üzerinde çok önemli etkileri olduğuna ve karşılaşılabilecek sorunları çözmede etkin bir rol oynadığına dikkat çekmişlerdir. İmam Musa Kâzım’ın (a.s) konu hakkındaki şu buyruğu, sözü edilen rol ve etkiye ışık tutmaktadır:

Kadının cihadı kocasına iyi davranmasıdır.

Kadının kocasına karşı iyi davranması, kocasının psikolojisini ve duygu yapısını tanıyıp ev dışında karşılaştığı sorunları aileye yansıtmasına, böylece ailede bıkkınlık ve gerginlik oluşturmasına engel olmasıdır. Gerçekte kadın, güzel ve çekici davranarak, teselli vererek kocasının düşüncesini meşgul eden sorunları yok edebilir, azaltabilir veya gerginliğini giderebilir.

Kadının düşünce güzelliğini sergileyecek yöntemin de önemli bir rol oynadığına dikkat etmek gerekir. Kadın, ne tür bir davranışla kocasının gerginliğini giderebileceğine özen göstermelidir. Çünkü güzel davranış, insanların beğenisine ve durumlara göre değişebilen bir olgudur. Sorunların çözümü noktasında kadın, öncelikle kocasının hangi durumlarda sessizlik ve yalnızlığa, hangi durumlarda konuşmaya ihtiyaç duyduğunu bilmelidir. İnsanın ne zaman ve kime karşı nasıl davranacağını bilmesi, çok önemli ve etkilidir.

Öte yandan birçok sorun ve sıkıntılar karşısında kadının metin ve sabırlı davranması, sorunları aşmada erkeğe de moral verecektir. Öyleyse kadın, ortaya çıkan sorunlar karşısında kocasına arka çıkmalı, teselli vermeli, kocasının direnmesini ve yenilgi hissine kapılmamasını sağlayacak davranışlar sergilemelidir. 

1 YORUM

  1. Avatar

    Gerçekten kaliteli ve çok faydalı bir paylaşım .çok teşekkür ederim.