Kolay Doğum için Dua

Kolay Doğum için Dua

Kolay Doğum için Dua

Kolay Doğum için Dua, İnşikak suresini her namazdan sonra okumak, özelliklede dokuzuncu ayda terk edilmemelidir. Doğum sancısı ve her ağrının başlamasıyla bu sureyi okumalı ve eğer dili ile okuması mümkün değilse içinden okumalı ve kalbinden geçirmelidir. Bir bardak safran şerbetini doğum zamanı içmesi doğumun kolay olmasını sağlar. Doğum zamanının yetişmesinden önce içmemelidir, zira bebeğin düşmesine sebep olabilir.
-Hamile kadın doğumun yaklaştığını hissettiği zaman sancıları çoğalmadan önce duş almalı, ama banyonun sıcak olmamasına dikkat etmelidir.

Doğum zamanı güzel kokulu şeyler yanına almalı, ağzını açık tutmalıdır ki rahatlıkla nefes alabilsin. Az miktarda, ama doyurucu ve gıdalı yemekler yemelidir ve basurlarını azdıracak yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Dua okumak, özellikle de bu hususta zikredilmiş duaları okumak. Ayrıca Emir-ul Müminin Ali’den (a.s) nakledilen bir rivayette; Ashabı Kehf sekiz kişiydiler ve onların ismi: Temliha, Mekşlinya, Meşlinya, Mernuş, Bernuş, Şadnuş, Mertunes ve Gıtmir (köpeklerinin ismi) idi.

İbn-i Abbas bu isimleri yazıp üzerinde taşımanın hususiyetini nakletmiştir ki onlardan biride: bu isimleri yazıp rahatı olmayan bebeklerin yastıklarının altına koymak çocuğu sakinleştireceğimi nakledilir.
Aynı zamanda zor doğum yapan hanımlar içinde doğumlarının kolay olmasına vesile olacağı rivayet edilmiştir. Naylonlu kıyafetler güneş ışınlarının bedene ulaşmasını engellediğinden B vitamini eksikliği ortaya çıkar ve bunun neticesinde doğum zorlaşır.

-Birçok hanımda sancıların başlamasından sonra rahim ağzının tutulduğuna rastlanılır. Bunun sebebi hazırlıksız oluşu veya korkudur. Korku, rahim yolu ve rahim ağzının sertleşmesine neden olduğundan bebeğin çıkışını zorlaştırır. Bu da beraberinde doğum sancılarını getirir. Ağrı kendi yerinde annenin korkusunu artırdığından, korktukça rahim ağzında iyice katılaşacaktır. Ve bu korkuların neticesinde ağrılar daha da artacaktır. Sonuç olarak ortaya çıkan, rahim ağzının iyice sertleşmesi ağrılar da artacaktır. Yani her birinin artması diğerini tetikler ve artırır.

Doğum konusunda anne gerekli eğitimi almış olursa, rahat bir ruh halinin doğum için uygun olduğunu bilecek ve bu şekilde davranması durumunda rahim ağzının rahatladığını ve ağrıların azaldığını görecektir ve hiçbir sorunla karşılaşmayacak ve rahatsız edici bir durum ortaya çıkmayacaktır. Sakin bir ruh hali doğum sancılarının da kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
-Anneyi, doğum ağrılarına tahammül etmesi için hazırlamanın yollarından bir diğeri de, doğum öncesi yapılacak spor çalışmalarıdır. Bu hareketler üç bölümden oluşur:

Birinci gurup: Teneffüs hareketler.
İkinci gurup: Doğumda rolü büyük olan organların çekilip, yumuşaması ve kuvvetlenmesi için yapılacak olan hareketler.
Üçüncü Gurup: sinirlerin yatışması ve azaların rahatlaması için yapılan çalışmalar. Bu sporlarla anne adayı, hamilelik döneminde formunu koruduğu gibi, aynı zamanda hamilelik dönemini rahat geçirmesini yardımcı olacak ve doğumunun da kolaylaşmasını sağlayacaktır.