Kredi Kartı İle Kurban Alınır Mı?

Kredi Kartı İle Kurban Alınır Mı?

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, bazen yaşadığı nakit zorluğu nedeniyle kurban almaktadır. Ancak hayatımıza giren kredi kartları ile nakit sıkıntısına çare bulunmuş ve ödemeler ertelenerek harcama yapılması kolaylığı sağlanmıştır. Her aşamada kullanılan kredi kartlarının kurbanlık alımında da geçerli olması ile birlikte akıllara şu soru takılmıştır: kredi kartı ile kurbanlık alınır mı? Bu soru kurban bayramı öncesinde nakit sıkıntısı yaşayıp da kredi kartına sahip olan milyonlarca Müslüman’ın aklından geçen bir sorudur.  Akıllara takılan bu soruya geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi. Açıklama “Kurbanlığın parasının kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatinez zarar vermez; lakin kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek gerekir. Aynı şekilde gecikmeden kaynaklanan faizli işlemle karşı karşıya kalınmamalıdır.. Banka kredisi alınması durumunda faiz ödenecekse, faiz verme yasağını (Bakara, 2/275-279; Müslim, Müsâkât, 105-106; Ebu Dâvud, Büyû’, 4) işlediği için günaha girmiş olur. Maddi durumu iyi olmayan kişinin böyle yöntemlere başvurması yerine kurban kesmemesi daha uygundur.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkili organlarından, kurban bayramı öncesinde sorulan bütün sorulara cevap alındığı gibi kredi kartı ile kurbanlık almak caiz mi sorusuna da yanıt alınmıştır. Kurum yetkilileri tarafından belirtilen açıklamada; kurbanlıkların nakit ile alınması gibi kurbanlık tutarının vadeli ya da taksitli alınmasının da caiz olduğu belirtilmiştir.

Yapılan açıklamaya bağlı olarak kurbanlıkların taksitli ya da vadeli olarak alınması, alınan kurbanlığın geçerliliğine her hangi olumsuz bir etki yaratmayacağı da belirtilmiştir. Bununla birlikte eğer kredi kartı ile kurbanlık aldıysanız,  kredi kartı borcunuzun zamanında ödenmesi gerekir. Aksi takdirde geciken borçlarınıza faiz uygulanacağından faizli işlem neticesinde kurbanlığınız geçerliliğini yitirebilmektedir. Bunun dışında bankanız ile yaptığınız anlaşmada taksitlendirme konusunda ayrı bir ücret ödenmesi halinde kurbanınız geçerli olabilmektedir.

Banka Kredisiyle Kurban Kesilebilir Mi?

Kurban kesebilmek için akıllı ve ergenli bir Müslüman olmanız gerekir. Bununla birlikte dini ölçüden kurban kesecek kadar da zengin olmanız. Bu doğrultuda Allah’ın sunmuş olduğu nimetlere teşekkür anlamında kurban kesilmesi gerekir. Kurban kesme niyetinde olan herhangi bir Müslüman, kurbanı ister peşin olarak isterse de borçlanarak kesebilir. Bu durum kurbanın sıhhatine engel olabilecek bir durum değildir. Fakat kişi alacağı borç için faiz ödeyecekse, bu durum faizli işlem günahı olacağından kurban kesmesi bir nevi günah sayılacaktır. Bu yüzden maddi anlamda sıkıntı çeken bir Müslüman, banka kredisi ile kurban alıyorsa ve faiz ödüyorsa kurban kesmemesi daha hayırlı olacaktır.

Kurban kesmek için borç para almak gibi borçlu iken kurban kesmek kurban sıhhatine zarar vermez. Ancak kişinin 80.18 gram altın veya buna eş değer miktarda maddi varlığının olması gerekir. Tüm borçlar ve ihtiyaç giderlerinin çıkarılmasından sonra eğer bu kadar mala sahip değilseniz, kurban kesmeniz de gerekmeyecektir.

Etiketler