Kuran Ezberleme Teknikleri Nelerdir Nasıl Ezberlenir?

Kuran Ezberleme Teknikleri Nelerdir Nasıl Ezberlenir?

Allah-ü Teala’nın Müslümanlara gönderdiği kuran-ı öğrenmek isteyen ve hafızlığa merak salan Müslümanlar, Kuran-ı nasıl ezberleyeceklerini hakkında fikir sahibi olmak için makalemizi detaylıca okuyabilir ve bahsedilen teknikleri uygularlarsa da iyi bir hafız olabilirler. Bahsedeceğimiz Kuran ezberleme taktikleri ile hem sevap kanacaksınız, hem de sizleri örnek alacak insanlara vesile olabileceksiniz.

Kuran Ezberleme Taktikleri

Kuran-ı Kerim’i ezberlemek için kalbiniz ve mekânınız hazır olmalıdır. Ezberlemek için sabah saatleri zihnin en açık olduğu saatler olduğundan sabahları kuran ezberlemeye başlayabilirsiniz. Ezberleyeceğiniz bölüme geçmeden önce bu bölümü önceki akşam en az defa okumanız, ezber anında sizlere daha da kolaylık sağlayacaktır.  Sabah uyandığınızda yapacağınız ilk iş okuyacağınız bölümün mealini öğrenmek ve dikkatlice bu meali okumak olmalıdır. Okuyacağınız bölümün mealini bilmek, sizleri bu bölümün ezberlenmesi adına ruhen, zihnen ve kalben hazır tutacaktır. Bununla birlikte harflerin mahreç ve telaffuzlarına dikkat etmeniz gerekir. Tam anlamıyla harflerin nasıl okunduğunu bilmeniz ve ağzınızda harfleri yuvarlamamanız şarttır.

Tecvit kuralları de nasıl hafız olunur sorusunun önemli bir cevabıdır. Tecvit kurallarına dikkat edilmediği zaman ezberlemenin sonrasında dönüp tekrardan ezberlemek oldukça zor olacaktır. Kuran ezberlemek için CD’lerden de faydalanabilirsiniz. Bu sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kuran ezberlemenin kuralları sadece bunlarla sınırlı değil ve birkaç dikkat etmeniz kural daha var.

Kuran Ezberleme Teknikleri

  • Sürekli aynı hatla yazılmış Mushaf-ı Şeriften Kuran ezberlemek daha kolaydır. Çünkü bu bölümleri okuduğunuz anda gözleriniz bu bölümleri görsel hafızaya atar. Sonrasında ise aynı hatlarla yazıldığından beyin görsel hafızayı devreye sokar ve sadece yazılanları okumaya odaklanmanızı sağlar.
  • Görerek, okuyarak ve duyarak ezberleme tekniği, ezberleme sürecini daha da hızlandırdığından; ezber yaparken hafif yüksek sesle Kuran’ı okumak, daha çabuk ezberlenmesini sağlayacaktır.
  • Ayetleri ne çok hızlı ne de çok yavaş okumaya dikkat edin. Hafif makamda ve normal hızda okumalısınız.
  • Ezber yapmadan önce ayetlerin mahreçlerine, telaffuzlarına ve tecvidine dikkat ederek en az 10 defa okumaya çalışın. Ezberleyeceğiniz bölümü dinleme imkânınız var ise, dinleyerek daha çabuk ezber yapabilirsiniz.
  • Yüzünden okuma bitince, ezberleyeceğiniz bölümün öncesinde birinci ayeti ezberleyin ve 3 kez ezberi tekrar edin.
  • Bununla birlikte ikinci ayeti de3 kez ezberleyin. Sonrasında da ikisini birlikte 3 kez tekrar edin.
  • 3. Ayeti de aynı yöntemle de 3 kez tekrar edin. Sonrasında hepsini birlikte 3 kez tekrar edin. Bundan sonraki ayetleri de aynı yöntemle ezberleyebilirsiniz
  • Son olarak da Kuran’ın tamamını on defa tekrar etmelisiniz. Ezberlediğiniz bölümleri her fırsatta tekrar etmeye dikkat ediniz. Özellikle meallerini bilmek, sizleri ezberleyeceğiniz bölümlere karşı daha da ilgili bir hale getirecektir. Bu durumda da ilgili olduğunuz bölümleri daha çabuk kavrayacaksınız ve Kuran’ı daha çabuk ezberleyeceksiniz.

 

Etiketler