Kurban Etinin Parçalaması Ve Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Kurban Etinin Parçalaması Ve Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Merak edilen konulardan biri de kurban etinin parçalanması ve dağıtım işleminin nasıl yapılacağı konusudur. Dinimizin emirleri arasında yer alması ve fakir insanların bu sayede bir nebze de olsa gereksinimini karşılamasına vesile olması açısından sevap kazandıran ibadetlerden biri olan kurban kesimi ve dağıtımı hakkında ne yazık ki, gitgide hatalar çokça işlenmektedir.

Nitekim, başta Diyanet İşleri Başkanlı olmak üzere birçok dini kurum ve kuruluşlar tarafından müslüman toplumlarında farkında olmadan işlenen bu hata hakkında bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmıştır. Bu bakımdan, müslüman toplumların Yüce Rabbimizin rızasını kazanması bakımından kurban etini dinimiz esaslarına uygun bir şekilde parçalaması ve dağıtım işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kurban Etinin Dinimize Uygun Bir Şekilde Dağıtımı Şu Şekilde Yapılmalıdır;

Kurban etinin bir kısmının mutlak suretle kurban kesemeyen yoksul kimselere ve ailelere, ikinci kısmının eve gelen komşulara, akrabalara ve kalan kısmın ise, evde bulunan aile bireylerine sunulması gerekmektedir. Ancak, ailede bulunan fertlerin fazla düzeyde olması veya ihtiyacının bulunması durumunda, kurban etinin hiç kimseye dağıtılmadan ev hanesi içerisinde tüketilmesinde de herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Kurban Etinin Parçalanması İse Şu Şekilde Yapılmalıdır;

Dinimizce de belirtildiği üzere toplamda 3 eşit parça halinde kesilmesi gereken kurban etinin birinci parçasından, kurbanı kesen birey ve bakmak zorunda olduğu kimselerin faydalanması, ikinci parçasından, ekonomik yönden durumu elverişli olsa dahi, akrabalarına ve son kalan üçüncü parçasının ise, kurban kesemeyen ihtiyaç sahiplerine dağıtılması uygun görülmüştür.

Kurban eti parçalanmasında dikkat edilmesi gereken nokta ise, etin mutlaka eşit bir şekilde parçalanmasıdır.İslami alimleri tarafından da belirtildiği üzere Kurban etinin tartılmadan bölüşülmesi ve bu durum ile birlikte bireylerin birbirinden helallik talep etmesi, caiz olmadığı gibi faiz kapsamına girdiğinden büyük bir günah işlenmesi de söz konusu olmaktadır.

7 bireyden, dördüne etle birlikte birer bacak, beşinci bireye etle birlikte derisi, altıncı bireye etle birlikte kurbanın başı verilmesi dinimizce uygun görülmüş ve yedinci bireye ise birşey verilmemesinde sakınca söz konusu olmamaktadır.

Kimler Kurban Kesmelidir?

Alı başında olan ve buluğ çağına ermiş her müslüman Kurban Bayramında kurban kesmesinde herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Tüm gereksinimleri ve borcu haricinde 20 miskal yani 80-18 gram altın yada bunun değerine sahip olan nakit para veya ziynet eşyalara sahip olan dinimizce zengin sayıldığından, bu faktörleri taşıyan her müslümanın kurban kesmesi gerekmektedir.

Kurban Etinin İhtiyaç Sahipleri Dışında Verilmesi Uygun Olan Farklı Yerler Söz Konusu Mu?

Kurban etinin ihtiyaç sahipleri dışında ayrıca, dinimizce uygun görülen bazı kurumlara da verilmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin, günümüzde güzel bir adet haline getirilen Mehmetçik Vakfı’na, bakım evlerine, çocuk yetiştirme yuvalarına gibi birçok kurumlara da tercihe göre, kurban eti verilebilmektedir. Yüce Rabbimizin rızasına ve mağfiretine kavuşmada önemli vesilelerden biri olan kurban kesimine önem verilmeli ve ekonomik yönden elverişli olunması durumunda mümkünse her Kurban Bayramı’nda kurban kesmeyi adet haline getirilmelidir.

 

Etiketler