Kurban Nedir Ve Kimler Kurban Kesebilir ?

Kurban Nedir Ve Kimler Kurban Kesebilir ?

Kurban Nedir Ve Kimler Kurban Kesebilir ?

 

Kurban bayramlarında Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak adına yapılan bir ibadet şeklidir. Her yıl sevincini yaşadığımız mübarek bayramlardan birisi olan Kurban Bayramında belirli nitelikleri taşıyan hayvanları keserek kurban ibadeti yerine getirilmektedir. Mali bir ibadet olması sebebi ile maddi durumunun iyi olduğu kişiler tarafından kurbanlık hayvanın kesilmesi gerekmektedir. Kurban kesen Müslümanlar Allah’ a yaklaşarak O’nun hoşnutluğunu kazanmaktadır.

 

Kurban kesme ibadeti vaciptir ve mai ile yapılmaktadır. Bu ibadet şekli ile maddi durumu iyi olanların durumu kötü olanlara yardım edebilmesi sağlanmaktadır. Kesilen etlerden fakir olanların da yiyebilmesi sayesinde kardeşlik ve Müslümanlık duyguları daha da güçlenmektedir. Varlıklı insanların bayram sevincini yaşıyor olması fakir olanların da sevinmesine katkı sağlamaktadır.

 

Kurban kesilerek kutlanılan Kurban Bayramı sayesinde herkeste bir sevinç yaşanmaktadır. Mal konusunda geniş olan maddi durumu iyi olan herkesin kurban kesmesi gerekmektedir. O halde kimler kurban kesebilir? Aşağıda yer alan özellikleri taşıyan her Müslümanın kurban kesmesi vaciptir.

 

*Müslüman olmak

*Akıllı olmak

*Ergenlik çağına girmiş olmak

*Özgür olmak

*Misafir olmamak

*Nisab miktarı kadar mala sahip olmak

 

Kurban kesimini yapmak için Kurban Bayramının birinci, ikinci, üçüncü günleri uygun olmaktadır. Keçi, sığır, manda, koyun ve deve kurbanlık olarak kesilebilmektedir. Küçükbaş hayvanlar yalnızca bir kişi adına kurban olmaktadır. Büyükbaş hayvanlar ise birden 7 kişiye kadar kurban edilebilmektedir. Kurban kesimi yapıldıktan sonra kurban derisinin satılması doğru değildir. Fakirlere ve hayır kurumlarına kurban derisi bağışlanabilmektedir.