Mastürbasyon Yapmak Orucu Bozar mı?

Mastürbasyon Yapmak Orucu Bozar mı?

İslam dinine göre kendi kendini tatmin etmek yani mastürbasyon yapmanın hükmü, kişinin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alınarak değerlendirilir. Bu açılardan bakılaraka, öncelikle kişinin içinde bulunduğu ruh hali ve yaşamış olduğu ortamı iyice değerlendirmek gerekmektedir. Evrendeki her şeyi çift olarak yaratmış olan Allah-u Teâlâ, insan neslinin devamını sağlamak ve huzurlu yaşaması için, birbirine kaynaşan ve birbirini çeken iki cins olarak insanları yaratmıştır. Ve ihtiyaçlarını da karşılıklı olarak yaratmıştır. İnsanların bu ihtiyaçlarını gidermenin tek yolu olarak da evlilik kurumunu helâl ve gerekli kılmış, bunun dışında kalan yolların ise insan yaratılışına aykırı olduğunu insanlara nükdetmiştir. İslâm dini, insanları kadın veya erkek ayrımı gözetmeden evliliğe teşvik etmekte ancak evlilik dışı olan ilişkileri de şiddetle cezalandırmaktadır. Bekârlığın ortadan kaldırılmasını devamlı öğüt veren İslam dini, Müslüman insanlara aralarında olan bekârları evlendirme zorunluluğunu vermektedir. İslam dininin benimsediği toplum yapısında sorumluluk yüklenebilen erkek ve kadın bireyler evlenip yuva kurmalı, evlenmeye gücü yetmeyenler ise oruç tutarak sabretmelidir. Mastürbasyon yapmak orucu bozmaktadır. Bozulunca sadece o gün için kaza tutlması gerekir. Ancak orucu bozulan kişinin, orucu bozulduğu için de olsa yiyip içmemesi daha güzel bir harekettir. Eğerki kişi aynı ramazan ayı içinde farklı bir günde de mastürbasyon yapar ise, bu durum 61 gün kefaret gerektirmektedir. Cezalı oruç tutması şarttır.  Bunun dışında rüyadayken istek dışı meni gelmesi durumu  orucu bozmamaktadır. Mastürbasyon yapılıp meni geldiğinde gusül abdesti gerekmekte ve orucu da bozmaktadır. Eğerki meni değil de, mezi denen sıvı gelir ise gusül gerekmemektedir. Meni sıvısı, titreyerek gelmekle beraber kasılmalar olmaktadır. Gelen sıvının mezi mi yoksa meni mi olduğu bu şekilde bu ayrımdan anlaşılabilmektedir. Kısacası mastürbasyon yapmak orucu bozmaktadır ve yalnızca kaza gerekmektedir. Bir ramazan ayında iki kez mastürbasyon yapmak da kefaret gerektirir. Çünkü, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka bir gününde de bu şeyi kasıtlı olarak tekrar yaparsa kefaret de gerekmektedir.

Bazı âlimlerin mastürbasyon hakkında söyledikleri sözler:

  • Keyfî ve kasıtlı olarak mastürbasyon yapmak, menisini getirmek dinimizce haramdır. Fakat şehveti kendisine galip gelip de karısıyok ise, şehvetini götürmek için bunu yaptığı zaman günahkâr olmayacağı umulmaktadır. Böyle bir kişi zina yapacağından korkar ise, el ile menisini getirip yani mastürbasyon yaparak şehvetini yok etmesi gerekmektedir.
  • Mastürbasyon yapan insan, eğer bunu zinadan kendini uzak tutmak  için yapmış ise  günah olmamaktadır.
  • Karı-koca arasında bulunan ilişki sırasında erkeğin menisini karısının eli ile çıkarması caiz sayılmaktadır.
  • İnsan vücudundan dışarı atılması gereken bir fazlalık olarak kabul edilen meni, şehvete düşmemek için akıtıldığı zaman caiz olmaktadır. Bu nedenden dolayı zina yapma korkusunu gidermek ve evlenmeye gücün yetmemesi durumlarında, insanın mastürbasyon yapmasının caiz kabul edildiği söylenmiştir.

 

Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar
    saykoterrain

    HOCAM oruçluyken mastürbasyon yapana kaza gerekiyor ya (mastürbasyonla) orucunu bozduğu gün içerisinde tekrar mastürbasyon yapsa oruca nolur