Mevlid Kandili Nedir Ve Niçin Kutlanır?

Mevlid Kandili Nedir Ve Niçin Kutlanır?

Mevlid Kandili Nedir Ve Niçin Kutlanır?

 

Mevlid’in sözlük anlamı “doğmak” ,”doğum zamanı” ve “doğum yeri” anlamına gelmektedir. Arapçanı “ve-le-de” kökünden türemiştir. Son peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhüsselam’ın doğduğu günü ve zamanı anlatan edebi metinleri makamına göre okunabilmesidir. Türkçe ’ye Arapçadan girmiş olan Mevlid; “Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sav) ‘ini doğum günü “ anlamına gelmektedir. Halk arasında da Mevlid, Mevlüt, ve Mevlüd olarak dilden dile değiştirilerek söylenmektedir.

 

Hz. Muhammed (sav) Hicri takvime göre fil yılında ve Rebi’ülevvel ayının 12. gecesinde (Pazartesi) gecesinde, dünyaya gelmiştir. Resulullah’ın doğumu Miladi takvime göre ise 571 yılında 20 Nisan gününe denk gelmektedir. Peygamber Efendimiz Beytullah’In doğusunda bulunana safa tepsinin hemen yanındaki Mevlid sokağındaki evde doğmuştur. Biz Müslümanlarda Peygamberimizin dünyaya gelişini kutlamak için Mevlid Kandilini Kur’an okuyarak, Mevlid okutarak ve dualar eşliğinde idrak ederiz. Peygamber efendimizin doğduğu gün dünyanın doğusu ve batısı nurlarla doldu. Save gölündeki sular bir anda çekildi ve ateşe tapanların asırlardır sönmek bilmeden ateşleri nedensiz olarak söndü, putlar devrildi, yıllardır kupkuru olan Semave vadisi sular seller altında kaldı. Gökyüzünden binlerce yıldız kayarak şeytan ölürcesine çığlık attı.

 

Mevlid yalnızca Türkler arasında değil, tüm dünya toplumu beğenilmiştir. Özellikle peygamberimizin doğum anındaki yaşanan mucizeleri ve halleri okumak ya da dinlemek biz Müslümanlara büyük sevap kazandırmaktadır. Kadir gecesinden sonraki en kıymetli gece Mevlid Kandilinin olduğu gecedir. Bizlerde elimizden geldiği kadar bu geceyi ibadet ederek getirelim ki peygamber Efendimize olan sevgimizin kendisine ulaşmasını sağlayalım.