Midye Haram Mı ?

Midye Haram Mı ?

Midye son zamanlarda bir hayli olarak neredeyse her sokak başında tezgahı kurulup satıldığını gördüğümüz ve aşırı çok derece de sevilen aynı zamanda tüketilmeye devam eden, hatta midye yemeyi bağımlı hale getirenin bile olduğu görülmektedir. Hatta şöyle bir esprisi de vardır. Birçok kişi midye güzel olmasından dolayı yemektedir. Hatta bir imam denizden babam bile çıksa yerim diye bir esprisi bulunmaktadır. Midye yeniliyor güzel hoş ama  midye yemek haram mı ? sorusu da insanların aklını karıştırmış durumda, ve bu sorunun cevabını bilmeyen birçok kişi de vardır. O zaman bu soruya açıklık getirmekte fayda var.

Ayet-i kerime de yazan denizde avlanmak ve aynı zamanda onları yemek size helal kılınmıştır. Bu ayette belirli olan bir kısmını haram değilde ve başka bir hayvanlara yapılan boğazlama şartını koşmadan denizde olan bütün hayvanların helal olduğu bilinmektedir. Eğer hayvanları mümkün olduğu kadar eziyet vermeden onları yakalamak için insanlara herşeyi kullanma müsaadesi verilmektedir. Bilindiği üzere hayvanlar yaşadıkları yerler bakımından deniz ve kara hayvanları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Karada yaşamakta olan hayvanların hangisinin yenilip yenilmediğini fıkıh kitaplarından belirtilmiştir. Yalnız denizde yaşayan hayvanların hangileri yenilmesi haram ve hangilerinin yenilmesi helal olduğu konusunda ise mezhepler arasında farklı farklı görüşler olmaktadır.

Mezheplere Göre

Maliki, Şafii ve Hanbeli mezhepleri düşüncelerine göre denizde yaşayan her hayvanın, yani sadece suyun içinde yaşayan sudan başka bir yerde yaşamayan hayvanların tamamı nerede olursa olsun, isterse balık şeklinde yada başka bir cins şeklinde olsun hepsi bu mezheplere göre helaldir ve yenebilmektedir. Yine bu mezheplere göre deniz hayvanlarının adlarının farklı olması, ölü yada diri olması yakalamış olan Müslüman yada gayrimüslim olması bu hükmü değiştirmez.

Maliki mezhebine göre hiçbir deniz canlısı istisna olmazken, Hanbeli de yılan balığı canlısını habis olarak saymasından dolayı, Şafii mezhebi de yengeç, timsah ve kurbağa hem deniz hem de karada yaşayan bu hayvanlarının etinin yenmesini haram olarak kılmaktadır.

Hanefi mezhebinin de balık şekline benzemeyen tüm deniz hayvanları yenmesi haram olduğu belirtilmiştir. Bu mezhebe göre suda barınan suda yaşayan ve bütün balık çeşitleri yenmektedir. Hanefi mezhebinde göre sazan balığı, yunus balığı, kalkan balığı bu kalbinde yer almaktadır. Yalnız diğer deniz canlıları caiz değildir. Midye, yengeç, istiridye ve ıstakoz gibi deniz canlılarının yenmesi helal değildir ve haram olarak sayılmaktadır.

Bu yazılara göre istiridye, midye gibi deniz canlıları Maliki, Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre helal bir şekilde yenilirken, Hanefi mezhebine göre de bu canlılar yenilmemektedir ve haram sayılmaktadır. Hanefi mezhebinde bu canlıların yenmemesinin sebebi de bu tür hayvanların hem görünüş, hem de yenen taraflarının hoş bir şekilde olmaması, pis ve çirkin görüntüye sahip olmamasından dolayıdır.

 

Etiketler