Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları Nelerdir?

Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları Nelerdir?
  • Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları Nelerdir?

İslam dininin son peygamberi Hazreti Muhammet bir hadisi şerifinde Müslümanların birbiri üzerinde 6 sorumluluğu vardır buyuruyor.

Bu sorumluluklar nelerdir?

  1. Bunlardan bir tanesi Müslüman kardeşi hasta iken onu ziyaret etmek: Bu sayede o arkadaşımıza veya akrabamıza hem maddi hem manevi şekilde destek oluruz belki de daha çabuk iyileşmesine, morallenmesine sebep oluruz.
  2. Bir diğer hususta ölüm anında yanında olması: İnsanın en zor anlarından biri olan ölüm anında, insan; yanında ona İslam’ı, şahadeti telkin edecek hatırlatacak kişilerin bulunmasına ihtiyaç duyabilmekte, sadece ölüm anı değil, ölüm sonrası defin işlemlerinde de yanında bulunulması gerekiyor.
  3. Husus ise Müslüman kardeşi onun yanında olsun olmasın onun hakkında hep iyi konuşmaktır. Bu sayede hem gıybet engellenmiş hem de kişiler arasında çıkabilecek muhtemel husumetlerin önüne geçilmiş olur.
  4. Mesele ise Müslüman kardeşi hapşırıp Elhamdülillah dediğinde yerhemukallah demek.

İnsan bilindiği üzere hapşırınca kalbi durur ve bu kısa bir ölüm anlamına gelir bizde ona bu halinden sonra yerhemukallah deriz.

  1. Diğer bir hususta davet edildiğinde davete icabet etmek yani Müslüman kardeşi onu yemeğe çağırdı mı bu davete çok zaruri bir durum olmadığı sürece icabet etmeli.
  2. Ve en önemli hususta karşılaştığında ona selam vermesi. Bu selam sayesinde aradaki bağlar daha bir kuvvetlenir ve Müslümanlar arasında bir kaynaşma meydana gelir yine başka bir hadisinde efendimiz ” aranızda selamı yayın” buyuruyor bu sayede aramızda ki selam ile aramızdaki muhabbet yayılıyor.