Namaz Dinin Direğidir

Namaz Dinin Direğidir

Namaz Dinin Direğidir

Namaz

Namaz Dinin Direğidir, Peygamber Efendimiz (s.a.v), ” Namaz, dinin direğidir. Onu terk eden şüphesiz dini yıkmış olur” (ihya, c.1, s.399) buyurmuştur. Bir binayı ayakta tutan direkleridir, sütunlarıdır. Eğer sütun yoksa, bina ayakta duramaz. Büyük ve muhteşem bir binanın, büyüklüğü ve ihtişamı nispetinde sütunları da büyük ve sağlam olmalıdır.

Söz gelişi, büyüm camileri ziyaret etmişseniz, bu büyük sütunları görmüşsünüzdür. Koskoca Sultanahmet Camisini ayakta tutan dört dev sütundur.

İşte namaz hem yüce İslam binasının direğidir, hem de herkesin kendi dini yaşayışının direğidir. Bir Müslümanın şahsi dünyasında ki ibadetlerin dayandığı en temel farz namazdır.

Düşünün ki, bir kimse sevinerek, övünerek, ” Ben Müslümanım” diyor. namaz dışında bazı ibadetlerini de yapıyor. Oruç tutuyor, Cuma’ya gidiyor, dua ediyor, sadaka veriyor. Tabi ki bunları, Allah emrettiği için yapıyor. Ancak Allah’ın en fazla önem verdiği, en çok emrettiği, ” dinin direği” olan namazı ihmal edip diğer ibadetlerle yetinmek bir çelişki olmuyor mu ?

Hadisten anlıyoruz ki, bir mü’min namazı hakkıyla kılmadıktan sonra ne yaparsa yapsın, kendi dinini ayakta tutamaz. Çünkü, dinin direği oruç, zekat veya başka ibadet değildir; ancak namazdır.