Namaz Duası Nasıl Olmalıdır?

Namaz Duası Nasıl Olmalıdır?

Namaz Duası Nasıl Olmalıdır?

Namaz Duası , Namaz kılmak ve namaz sonrası dua etmek oldukça mühim bir konudur. İbadetlerin bir huşu ve ciddiyet çerçevesinde yapılması gerekmektedir. Namaz kılarken ve namaz bittikten sonra edilen dualarla yüce yaratıcıdan istek ve dilekler istenmelidir. Pek çok dua kitabı, el kitabı ve dini bilgiler içerikli kitaplar bu konuda derinlemesine bir bilgi birikimi vermektedir. Namaz duaları ve dua kitapları ile namaz sonrası okunacak ve okunması gereken kısa ve etkili sözler içeren kitaplar oldukça kullanışlı olmaktadır.

 

Namaz içinde geçen ve birçok anlama gelen bu güzel dualar, yüce yaratıcıya istek ve dileklerin sözlü olarak dile getirilmesidir. Namazın son anlarında okunan birçok namaz suresi de bu görevi tam manasıyla yerine getirmektedir. Surelerde istekler, temenni ve dualarla birlikte ayetlerden kesitlerde bulunmaktadır. Öyle ki “Allahümme Salli ” ve “Barik” surelerinde de namaz içerisinde ve sonrasında temenni ve talepler dile getirilmektedir. Kunut duaları adıyla bilinen dualarda namaz sırasında ve sonrasında okunabilmektedir. Namaz sonrası edilen niyaz ve dileklerin kabul olacağı temenni edilerek bu okumalar yapılmaktadır.

 

Okunabilecek ve okunması gereken bu duaların başında , ‘Salavatı şerife’ gelmekte, namazın şuuru idrak edilerek çeşitli dualar ve sureler okunabilmektedir. Namaz sonrası edilen bu duaların kabul olduğu temennisi ile oldukça içten ve samimi duaların okunması gerekmekte ve bu konuda yardımcı kitaplardan da yararlanılabilmektedir. Hadis ve ilim kitaplarından da yararlanabilirsiniz.