Namaz Kılacağım Ama Duaları Bilmiyorum

Namaz Kılacağım Ama Duaları Bilmiyorum

Namaz Kılacağım Ama Duaları Bilmiyorum

Kimi Müslümanlar namaz için başka bir bahane uydururlar. Derler ki, ”Ben namaz kılmayı tam bilmiyorum, duaların da bir kısmını ezberleyemedim. Böyle namaz kılamam ki…”

Oysa dünya hayatı için o kadar çok şey öğreniyoruz ki, neden ebedi hayatımız için bir kaç saatimizi verip, bazı duaları öğrenmiyoruz ? Geçici dünya hayatımız için o kadar çok teferruat bilgiler öğreniyoruz, dünya kadar paralar harcayarak kurslara gidiyoruz. Namazın kılınışını, farzlarını, vaciplerini, namazı bozup bozmayan şeyleri öğrenmek için biraz zaman harcasak, hiç bir şey kaybetmeyiz; ama çok şey kazanırız.

Hem dinimiz o kadar kolay ki, sadece Fatiha, İhlas sureleriyle Ettahiyyatü’yü ezberleyen bir kimse, bütün farz namazlarını kılabilir. Zaten diğerlerini öğrenmek de zor değildir. Namazla ilgili konuları hangi mü’minden rica etsek bize anlatır. Zaten bu hususta bir çok kitap, teyp kaseti ve Cd vardır. Bilen birisine sormaktan hiç çekinmeyelim. Dünyaya ait her şeyi soruyoruz da, ebedi hayatımızla ilgili bir hususu neden sorup öğrenmeyelim ?