Namaz sonrası neler yapılır.

Namaz sonrası neler yapılır.

Namaz sonrası neler yapılır.

Namazdan sonra ne yapılır.

Namaz bittikten sonra ne yapılır diye araştıranlar için Allah’ın yardımıyla size faydalı bir yazı hazırladık. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v)’in namazdan sonra yapılacaklar konusundaki tavsiyelerini de sizin için başlıklar halinde ele aldık. Namaz sonrası neler yapılır sorusunun cevabını ayetler, sureler, hadisler ve tavsiyeler ile birlikte namazdan sonra yapılacaklar a dahil her ibadet için buyrun…

“Namazı kıldıktan sonra; ayaktayken, otururken ve yan yatarken Allâh’ı anın.” (Nisa Suresi, 103. ayet)

Namaz sonrası neler yapılır, namazdan sonra ne yapılır

Namazınızı ister evinizde kılmış olun, isterseniz camide imam eşliğinde ve cemaat ile kılmış olun. Namazdan sonra tesbîhat yapmak sünnet-i seniyyedir. Tesbîhât cemaatle birlikte cami de yapılabileceği gibi, ferdî olarak da yapılabilir. Namaz bitimi ve tesbihat öncesi her namazdan sonra okunması sünnet olan bir dua vardır ve bunu bir çok mümin bilmiyor. Resul-ü Ekrem Efendimiz (Asm) şöyle buyuruyor;

Namaz sonrası neler yapılır

Namazdan sonra yapılacaklar

“Her namazın ardından otuz üçer defa Sübhânallah, Elhamdülillâh ve Allahu ekber dersiniz. Sonra da ‘Lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh; lehü’l-Mülkü ve lehü’l-Hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.’ dersiniz; deniz köpüğü kadar bile olsa, günahlarınız bağışlanır!”

Namaz sonrası neler yapılır, namazdan sonra yapılacaklar

Namazdan sonra neler yapılır listesinize Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v)’ın yaptığı şu duaları okuyabilirsiniz. Her namazdan sonra okumanızda sakınca yok.

Namaz sonrası neler yapılır

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v)’ın yaptığı dualar“Allah’ım! Bütün işlerimin sonucunu güzel eyle, beni dünyada rezil olmaktan ve ahiret azabından koru.” (İbn Hıbbân, “Ed’ıye”, No: 949; el-Heysemî, “Ed’ıye”, 33, No: 17390)

Namazdan sonra neler yapılır

“Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! Duamı kabul et!” (İbrahim, 14/40)

Namazdan sonra neler yapılır

“Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana-babamı ve mü’minleri bağışla!” (İbrahim, 14/41)

Namazdan sonra neler yapılır

“Allah’ım! Ben cehennem azabından Sana sığınırım. Kabir azabından da Sana sığınırım. Hayat ve ölüm fitnesinden de Sana sığınırım.” (Ebu Dâvûd, “Salât”, 184)

Namazdan sonra neler yapılır

“Allah’ım! Küfürden, fakirlikten ve kabir azabından sana sığınırım.” (Ebu Dâvûd, “Edeb”, 101)

Namazdan sonra neler yapılır

Namazdan sonra neler yapılır sorusunun en net cevabı tesbihat olmalıdır. Tesbihat demek kelime anlamı olarak mümin namazını kıldıktan sonra Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için çektiiği zikir anlamını taşır. Namazdan sonra yapılacaklar denildiğinde en başta tesbihat olur. Namaz ibadetinizi yine aynı şekilde ister evde ister camide eda edin bu sünnete uymalısınız. Namazdan sonra bir çok zikir var çekilebilecek ancak hangisin daha faziletli bu konuda bir çok fikir olsa da hadis-i şeriflere bakarak bunu çözebilirsiniz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) bir gün sahabeleri ile birlikteyken namazdan sonra neler yapılır sorusunun cevabı olan şu tavsiyelerde bulunarak sahabelerinin içini ferahlatmıştır.

Namaz sonrası neler yapılır

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) bir gün sahabeleri ile birlikteyken“Ben size bir şey öğreteyim mi? Onunla sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileride geçersiniz. Hem hiç bir kimse sizden daha faziletli olamaz. Meğer ki sizin yaptığınız gibi yapmış olsunlar. Her namazdan sonra 33 kere “sübhanallah”, 33 kere “elhamdülillah”, 33 kere “allahü ekber” derseniz tamamı 99 eder. Yüzün tamamında da “lailaheillallahü vahdehu la şerika leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir.” derseniz günahlarınız denizin köpüğü kadar da olsa affolunur. (Müslim,Mesacid:146; Ebu Davud, Vitir:2)

Namazdan sonra neler yapılır

Çok Okunanlar

kutsaldinislam