Nasıl Dua Edilir, Duanın Kabulu, Dua Etmek

Nasıl Dua Edilir, Duanın Kabulu, Dua Etmek

Nasıl Dua Edilir, Duanın Kabulu, Allah’a dua etmek, dua ederken nelere dikkat edilmeli, Duanın Usulü, Duanın Adabı, dua etmek, kuran-ı kerimde dua

Nasıl Dua Edilir, Duanın Kabulu

NASIL DUA EDİLİR ?

  1. Duada, korku ile ümit birlikte bulunacaktır. Kur’an-ı Kerim: ”Allah’a korku ve ümitle dua edin” (A’raf, 56) ayetiyle bunu formüllendirmiştir. Yalnız korku veya sadece ümit, duada seviyesizliktir. Tek başına korku, rahmete güvensizliğe ve nihayet tükenişe götürür. Tek başına ümitse, hiçbir tehlike, zorluk, sınır tanımadığından benliği Firavunlaştırır. Kul, sürekli olarak korku ile ümit arasında olmalıdır.
  2. Duada bağırıp çağırarak haddi aşmamalı: Buyrulmuştur ki: ” Rabbinize boynu bükük halde ve gizlilik içinde dua edin”. (A’raf, 55). Bağırmak, riya ve şikayetin beslediği bir hastalıktır. Bu yüzden Peygamberimiz, bağırarak dua etmeyi şiddetle yasaklamışlardır. Çünkü, Allah (C.C) şöyle buyuruyor. ” Kullarım sana beni sorunca, onlara şunu haber ver: Ben onlara çok çok yakınımdır! Birisi bana yalvarınca ben onun niyazına hemen cevap veririm.” (Bakara 186)
  3. Dua, alabildiğine uzun, müstahdeme bilgi verme türünden teferruatlar taşımamalıdır. Dua, kelime ve ses işi değil, ruh ve samimiyet işidir. Uzun uzun konuşmak, önceden kaleme alınmış sayfaları dakikalarca okumak yarar sağlamaz. Esasen dua, insanın en yaratıcı faaliyetidir. O ölçüde de özgür bir faaliyet olması gerekir. Oysa ki , önceden yazılmış, başkaları tarafından tertiplenmiş geleneksel-resmi dualar okumak insan ruhundan kopan yaratıcı dualar yanında bir hiçtir. Burada, Kur’an-ı Kerim’in bir istisna olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Duanın hedefi de Allah’la diyalog olduğuna göre Kur’an okumak en ideal dua olacaktır.
  4. Duada acelecilik doğru değildir. Dualarımız er geç kabul edilir. Dua edebilen bunun kabul edileceğini bilmelidir. Bir, beş, on … kere aynı şey için niyazda bulunabiliriz. Kapı, geç açılabilir ama şunu bilmeliyiz ki, tabiat kanunlarına ters istekler içermeyen ve hayra yönelik olan dualar mutlaka kabul edilir.
  5. Dua, kendimiz ve başkaları için hayır dilemek şeklinde olmalı: Cenab-ı Hakk’ın intikam, gazap ve cezasını isteyerek dua etmek, alışılan deyimle, beddua islami değildir. Dostlarımız kadar, düşmanlarımız içinde dua etmeliyiz, iyilik dilemeliyiz