Nasıl Dua Etmeliyiz ?

Nasıl Dua Etmeliyiz ?

Nasıl Dua Etmeliyiz ?

Dua yalnızca Allah’a edilir. Kişi dua ederek dileklerini Allah’a iletir. Kendi sözcükleriyle içinden geldiği gibi duygu ve düşüncelerini ona açar. Dua etmek çok kolaydır. İbadetlerde olduğu gibi Duaya başlamak için çok fazla kural yoktur. Ancak dua öncesi bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Öncelikle düşüncelerimizi, duygularımızı dua için hazırlamak gerekir. Aklımız bir yerde, dilimiz başka yerde olmamalı. Ne dediğimizi bilmeli, nasıl dua ettiğimizi anlamalıyız. Duamızın kabul olması için dua öncesi bazı iyiliklerde bulunabiliriz. Anne ve babamıza, arkadaşlarımıza, komşularımıza bir iyilik yapabilir. Hayvanlara, bitkilere sevgi gösterebiliriz. Dua öncesi abdest almak güzel bir davranış olur.

Dualarımız da birkaç noktaya dikkat edersek dualarımıza güzellikler katmış oluruz. Dualarımıza başlamadan önce iki küçük cümleciği söylemeliyiz. Biri “hamd”,diğeri ise “salâvat”tır. Hamd, Yüce Allah’ı övmek, yüceltmektir. Dualarımızın başlangıcında Yüce Allah’a övgü ile başlamalıyız. Övülmeye ve şükredilmeye lâyık olan odur. Çünkü evrendeki bütün güzellikler onun yaratmasıyla var olur. Bütün nimetleri gönderen, herkesi yaratan ve yaşatan, besleyen odur. Her türlü övgü ve teşekkürde ona aittir. Ona övgümüzü “Yüce Allah’ım! Sana hamd ederim. “şeklinde belirtebileceğimiz gibi her namazda okuduğumuz Fatiha Suresinin ilk ayetini de söyleyebiliriz:”Elhamdülillahi Rabbil âlemin. “Bunu söyledikten sonra Sevgili Peygamberimiz için dua etmeyi de unutmamalıyız. Ona yapılan duaya “salâvat” deniliyor. Salâvat cümlesi de şudur:”Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.” Bu cümlenin anlamı şöyledir: “Allah’ım Sevgili Peygamberimiz Muhammed’e ve onun ailesine ve yakınlarına da rahmet et! “Yine bu cümlenin Türkçesini salâvat olarak okuyabiliriz.

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dualarımıza Yüce Allah’a övgü ve Sevgili Peygamberimize salâvat getirerek başlamak, onların kabulünü kolaylaştırır. Yüce Allah, bu şekilde dua etmemizden hoşlanır. Çünkü Rabbimiz, Sevgili Peygamberimizi çok sevmektedir. Bizde onu canımızdan çok severiz. Bize bikrimse uzakta olan ve çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın selâmını, sevgilerini getirse ne kadar seviniriz değil mi? Dua da Peygamberimizin adını anmak da böyledir. Bütün bunlardan sonra kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de geçen ya da Sevgili Peygamberimizin yapmış olduğu örnek dualardan da seçerek dua edebiliriz. Ayrıca içimizden geldiği gibi dua etmemiz de mümkündür. Dua için özel olarak ellerimizi yukarıya doğru kaldırmamız gerekmez. Ancak dua da elleri yukarıya doğru açmamız bir istek ve yakarış işaretidir. Dua da önemli olan içten ve gösterişten uzak bir şekilde sadece Allah’tan istemektir. Dualarımızı içimizden geldiği gibi yapalım. Dua cümlelerimiz sade ve yalın olsun.

Yüce Allah içten yapılan duaları sever, kabul eder. Rabbimiz, sözlere değil, kulun kalbindeki coşkuya, sözlerindeki içtenliğe bakar. Dualarımızı yüksek sesle yapmamıza da gerek yoktur. Yüce Allah içimizden geçirdiğimiz her şeyi bilir. Kendimizin işitebileceği bir sesle dua edebiliriz. Dua ederken Yüce Rabbimizden en güzel şeyleri isteyelim. Nasıl bir büyüğümüzden bir şey isterken özen gösteriyor, görgü kurallarına uyuyorsak, bunun çok daha fazlasını Yüce Allah’tan bir şey isterken gösterelim. Ondan sevgi ve saygı dolu cümlelerle isteyelim. Bu arada dünyada istediğimiz şeylerin yanında ahret mutluluğunu da Rabbimizden istemeyi unutmayalım. Çünkü ahiret, bizim sonsuz yurdumuzdur. Oradaki mutluluk bizim için çok önemlidir. Yine iyilik ve güzellikleri yalnızca kendimiz için değil bütün insanlık içinde isteyelim.

1 YORUM

  1. Avatar
    Yusuf Özcan

    Yanlış anlamayın da benim böyle inanışlarım yok. Dua ederken içten,samimi ve Allahla birlikte olmak yeterli.