Neden Oruç Tutarız?

Neden Oruç Tutarız?

Neden Oruç Tutarız?

Allah-u Teâla biz kullarına yapamayacağı ya da taşıyamayacağı hiçbir yükü yüklemez ve zorunlu kılmaz. Eğer orucu tutamayacak bir yapıya sahip olsaydık, orucu bize farz kılmazdı. Öyleyse sağlığı yerinde olan ve ergenlik çağını tamamlamış her Müslümanın oruç tutması gerekir. Oruç tutarak hem Allah-u Teâla’nın emrini yerine getirmiş, hem de kendi sağlığımızı korumak için faydalı iş yapmış oluyoruz.

Orucumuzu hiç şüphesiz ki Allah-u Teâla’nın emrettiği gibi tutarız. Rabbimiz hiçbir zaman biz kullarına manasız ve boş iş yaptırmaz. Oruç tutmanın da insan sağlığına bir takım faydaları vardır. Günümüzün tıp ilminde bile orucun sıhhat için pek çok faydası olduğu söylenmiştir. Sabahtan akşama yemeden içmeden kesilmenin sağlık için hiçbir sakıncası da yoktur.

Ayrıca oruç tutmak kötü alışkanlıklardan kopmaya vesile olur. Yalan, dedikodu, gıybet ve benzeri gibi kötü sözlerden kopmayanın, yemeden içmeden kesilmesinin hiçbir manası da yoktur. Sadece sabahtan akşama kadar aç kalarak oruç tutulmaz. Aynı zamanda kötü alışkanlık ve sözlerden de kaçınmamız gerekir. Oruçlu iken kötü söz ve davranışlardan uzak durarak, gerçekten ve içlerinden gelerek, mübarek Ramazan ayının mükâfatına ve faziletine inanarak oruç tutan kimselerin geçmiş tüm günahları bağışlanmaktadır. Oruç tutmak insanlara israf etmekten de korur. Çağımızın yakalandığı hastalıkların en başında israf gelir. İsraf edilen nimetlerinde haddi hesabı olmadığı gibi, ahirette cezası da çok büyüktür. İnsanların bir kısmı sayısını bile bilmeden bol keseden harcarken, bir kısmı da yokluk ve sefaletten açlık içinde ölmektedir. Allah-u Teâla’da israf edenleri sevmez. Bu yüzden biz açlığın ne demek olduğunu anlamamız için orucu farz kılmıştır.