Niyet Hakkında Dini Hikaye

Niyet Hakkında Dini Hikaye

Niyet Hakkında Çok Güzel Bir Dini Hikaye

Orta okulu okurken din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giren hocamız her ders muhakkak o konuyla alakalı bir dini hikaye anlatır ve bizi derse daha çok heves ettirirdi. Bir çok hikaye anlatmasına rağmen sadece bir tanesini çok net hatırlıyorum ve onu da sizinle paylaşmak istedim.

Hiç şüphe yok ki niyet dinimizde önemli bir yer tutar. Ne iş yaparsak yapalım, ne ile uğraşırsak uğraşalım önce niyetimizin iyi olmasına özen gösterelim. Anlatacağım hikaye de tam bu konuyu özetler nitelikte zaten.

Zamanın birinde bir derviş varmış. Bu derviş sürekli atıyla seyahat edip diyar diyar gezermiş. Bir gün yine uzun bir yolculuk esnasında atı da kendisi de çok yorgun düşmüş ve dinlemek üzere uygun bir yer ararken bir çeşmeye rastlamış. Hemen atından inmiş ve su içmek için adım atmış Bu sırada atı kaçmasın diye de bağlayacak bir yer aramış ama bulamamış. Etrafa biraz bakındıktan sonra bir sopayı yere çakıp atının yularını sıkıca bağlamış. Hem kendisinin hem de atının su ve dinlenme ihtiyacını gördükten sonra tekrar yola çıkmaya hazırlanmaya başlamış. Yuları Sopadan söktükten sonra;

-” Belki başka bir kervan veya derviş atı, devesi ile buradan geçer de o da atının yularını buraya bağlar” diye düşünerek sopayı yerden sökmemiş ve bu niyetinden dolayı kendisine sevap verilmiş.

Bir müddet sonra başka bir derviş sefer ederken bu çeşmeyi görmüş ve hemen su ihtiyacını gidermek için çeşmeye yönelmiş. Susuzluktan veya yorgunluktan olacak ki yerde ki sopayı fark etmemiş ve ayağı takılıp tökezlemiş. Bu dervişte;

“Bu sopa da neyin nesi ki ben takılıp tökezledim, başka bir derviş veya insan da fark edemeyip takılmasa bari diye düşünerek o sopayı yerden sökmüş. Kendisine de bu olaydan dolayı sevap verilmiştir.

Görüldüğü gibi iki zıt eylem olmasına rağmen iki dervişe de niyetlerinden dolayı sevap verilmiştir.

İnşallah Allâh’ü Teâlâ bize de böyle ince düşünmeyi her daim niyetimizi güzel tutmayı nasip eylesin…

Amin.

1 YORUM

  1. Avatar
    Mehmet Emin ESER

    Hdjsjkwkaianajj