Ölülere Kuran Okunur Mu?

Ölülere Kuran Okunur Mu?

Geçmişten günümüze kadar her dönemde mezar başında ölülerimiz için Kuran okumanın, ölülerin ruhu için fayda sağlayacağını, onları daha yüksek mertebeye ulaşmasını sağlayacağını düşünmüşüzdür. Ancak son dönemlerde yaşanan ölülere Kuran okunur mu tartışması bir çıkmaza doğru itilmektedir.

İslam inancı doğrultusunda ölenlerin ruhları, dünyada ve yakınlarının yanında değil, berzah âlemindedir. Berzah âlemi; hem dünya hem de ahret âlemlerinin özelliklerini taşıyan ayrı bir âlemdir. Ölülerin ruhları buradadır ve dünyada sadece cesetleri vardır. Bu cesetlerin içinde olduğu kabirler ise onların asla gerçek mekânları değildir. Berzah âleminde var olan ruhlar, kabir sorgulamasını geçtikten sonra onlar için var olan ve dünyadaki yaşantılarının sonucundaki mekânları statüsündeki cehennemdekine veya cennettekine benzer bir hayat yaşamaya devam ederler.

Ölüler için Kuran okumak onların öldükten sonraki durumlarını iyileştirmek, yaptığı şeyler yüzünden aldığı cezaları hafifletmek ya da manevi nimetlerini arttırmak için okunma niyetindedir. Peki, tüm bu dilekleri başka şekilde gerçekleştirmek mümkün müdür? Ölüleriniz için Kuran okumak dışında yağacağınız iki amel vardır.

1-) Kendinin ve çocuklarının yaptıkları:

  1. Kişi ölmeden önce insanlık için yapmış olduğu olumlu anlamda her şey ( yol, su, okul, hastane, köprü vs.) onların ruhu için kuran okurkenki amacı karşılamaktadır.
  2. Kişinin ölmeden önce ilime hizmet eden öğrenciler ve diğer kişilerin yararlanacağı bir ilim icra etmişse bu da kişinin ruhuna aynı amacı kazandıracaktır.
  3. Kişinin geride bıraktığı yakınlarının duaları, sadakaları, yardımları ve hayırları

2-) Başkalarının yaptıkları:

Ölünün dünyada iken kendi yapıp ettikleri ve yakınlarının yapıp ettiklerinden başka, diğer insanlarla olan etkileşimlerinden sonra diğer insanlara kendisine hayır getirecek bir şeyler bırakmak ya da diğer insanların duasını almak da ölülerin ruhuna okunan Kuran ile aynı amacı verecektir. Ölülerin berzah âlemindeki ruhları için iyileştirici olacaktır.

Ölülerin ruhlarından korkmamak ve onların size zarar vermemeleri adına okunan Kuran’ında bir faydası yoktur. Çünkü İslam dinine göre, ölülerin ruhları dünyadaki insanlara zarar veremez, kötülükleri olmaz. Onlardan korunmak için hiçbir sebep yoktur.

Kuran Okumanın Faydası Var Mıdır?

Bu konu her dönem tartışılmaya açık bir konu haline gelmiştir. Allah berzah elemindeki bazı kullarına okunan kuranların, yapılan amellerin ve duaların faydasını sağladığına inanlar da var inanmayanlar da. Bu konu hakkında tüm Müslümanların ve aklı başında tüm insanların birleştiği tek nokta ise; ne istenecekse sadece Allah’tan istenmeli ve onun izni olmadan kimsenin kimseye şefaat edemeyeceği ve bu konuda aracı olamayacağıdır. Dua sadece Allah’a edilmelidir ve şefaat da sadece Allah’tan istenmelidir.

Başta Kuran’ın tamamını okumak ve sonrasında ise Fâtiha, Yâsîn ve başka sureleri okumak Allah’a ibadetin bir göstergesidir. Bu ibadetlerin hâsıl olduğu sevapları, berzah dünyasındaki ölünün ruhuna bağışlamak da caizdir. Ancak ölünün ruhunun bunu kabul edebileceği hususu da Allah’a kalmıştır.

 

 

 

Etiketler