Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç tutmanın faydaları ve sevapları, farz olan diğer ibadetler gibi sayılamayacak derece de çoktur. Sağlıklı olan her Müslümanın, oruç tutması gerekir.

Oruç tutmanın başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1 – Oruç Tutmak Ahlakı Güzelleştirir:

Oruç tutan bir insan, her daim Allah’ı hatırlar ve Allah sevgisini ve korkusunu hisseder. Oruç tutmak; harama bakmaktan alı koyar. Yalan, dedikodu, iftira ve çirkin sözlerden dili korur. Haram olan sözleri dinlemekten, kulakları korur. Haram olan şeyleri yemekten, mideyi korur. Kötü yerlere gitmekten, ayakları korur. Kötü bir şey yapmaktan ve tutmaktan, elleri korur.

2 – Oruç Tutmak, Merhamet ve Yardımseverlik Hislerini Geliştirir:

Ömrü boyunca yokluk görmeden, varlık içinde yaşayan bir kimse, fakirlerin çektiği sıkıntı ve açlığı anlayamaz. Lakin bu kimse eğer oruç tutarsa, aç kalmanın ne demek olduğunu anlar ve fakirlerin ne durumda olduğunu idrak eder. Bu sebeple, yoksullara karşı merhamet merhamet duyguları beslemeye başlar. Bunun neticesinde de, fakirlere yardım eder ve onların sıkıntılarını azaltmaya çalışır.

3 – Oruç Tutmak, Allah’ın Nimetlerinin Değerini Öğretir:

Oruç tutan bir insan, birçok nimetten uzak kalır ve bunun sonucunda, bu nimetlerin kıymetini daha iyi anlar. Bu anlayış kişiye, kıymetli nimetleri koruması ve onları veren Allah’a şükretmesi gerektiğini öğretir.

4 – Oruç Tutmak, Sağlıklı Olmanın Anahtarıdır:

Yılın On bir ayında birçok kez yorulan mide, oruç sayesinde dinlenme olanağı bulur. Ramazan ayından sonra da, daha iyi çalışır. Diğer sindirim organlarının da dinlenmesini sağlamaktadır.

5 – Oruç Tutmak, Sabrı Öğretir:

Bir şey yememeye ve içmemeye sabretmeyi öğrenen insan, yaşamı boyunca karşısına çıkan engellere ve zorluklara karşı da sabretmeyi ve onlarla mücadele etmeyi öğrenir.