Oruçluyken Adet Olunursa Oruç Hemen Bozulmalı mı?

 Oruçluyken Adet Olunursa Oruç Hemen Bozulmalı mı?

Birçok bayanlar tarafından merak edilen konulardan biri de, oruçluyken adet olunması durumunda orucun hemen bozulması gerekli midir, konusudur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirtildiği üzere, bayanların oruçluyken adet olunması durumunda oruc bozulduğundan iftar vaktinin beklenmesinin bir anlamı olmadığı belirtilmiştir. Bu bakımdan, oruçluyken adet durumu söz konusu olması durumunda bireylerin ister yemek yesin ister yemesin orucu bozulduğundan iftar vaktini beklemesinin bir fayda sunmayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Adet Olunması Durumu Sonucunda Bozulan Oruçta Ne Yapılmalıdır?

Adet olunması sonucunda orucun bozulması söz konusu olduğundan, bozulan orucun yerine bir günlük kaza orucu tutulması gerekmektedir. Adet durumunun tekrar etmesi durumunda veya uzun süreçli olarak etkisini sürdürmesi durumunda ise, bireylerin tutamadığı oruç günü sayısınca oruç kazası yapması gerekmektedir.

Adet Döneminde Oruç Tutulması Söz Konusu Olabilir Mi?

Oruçluyken adet olunması durumunda orucun bozulması söz konusu olduğu gibi, ayrıca adet döneminde de oruç tutulmasına niyet edilemeyebilmekte ve sonrasında tutamadığı oruç günü sayısınca kaza orucu tutması yeterli olmaktadır.

Adet Olunması Dışında Orucun Bozulmasına Neden Olan Diğer Durumlar Nelerdir?

Adet durumu dışında ayrıca birçok durumlar da orucun bozulmasına neden olmaktadır. Orucun bozulmasına neden olan diğer durumlar ise şunlardır;

Oruç Vaktinde Cinsel İlişkiye Girilmesi

Oruç vaktinde yani gündüzün cinsel ilişkiye girilmesi de orucun bozulmasına neden olmakta ve bu durumda da, bireylerin 60 gün kefaret ve 1 gün de kaza orucu olmak üzere toplamda 61 günlük aralıksız olarak kefaret orucu tutması gerekmektedir.

Niyetli İken Yemek Ve İçmek

Oruca niyet edildikten sonrasında oruç vakti girdiği vakitte kasten yemek ve içmek de orucun bozulmasına neden olmakta ve bu durumda da bireyin 60 gün kefaret ve 1 gün de kaza orucu olmak üzere toplamda aralıksız olarak 61 gün oruç tutması gerekmektedir.

Oruç Vaktinde Sakız Çiğnenmesi

Ayrıca merak edilen konular arasında da bulunan sakız çiğnemek de orucun bozulmasına neden olmaktadır. İçeriğinde yer alan ve ağızda çözümlenen katkı maddeleri sebebiyle sakızın orucu bozduğu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurularak, uzun dönemler boyunca merak edilen bu konunun bu sayede kapanmasını sağlamıştır.

Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Orucu bozmayan durumlar ise şunlardır;

  • Unutularak Yemek yenilmesi veya sıvı tüketilmesi orucu bozmamaktadır.
  • Oruç niyetinin unutularak yapılmaması orucu bozmamaktadır.
  • Oruç vakti içerisinde hastalık nedenine bağlı olarak veya şehvetsiz olarak cünup olunması orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken gıybet edilmesi veya öfkenilmesi orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken dişlerin fırçalanması orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken, iftar vaktine kadar uyumak orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken yüz yıkanması ve unutularak boğaza su kaçılması orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken bağırıp çağrılması orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken yalan söylenmesi orucu bozmamaktadır.
  • Oruçluyken 5 vakit farz namazların kılınmaması orucu bozmamaktadır.

Oruçluyken yukarıdaki durumlar her ne kadar orucu bozmasa da, orucun makbul olması ve Rabbimizin bizlerden hoşnut olması açısından orucu bozmayan durumlardan da mümkün mertebede kaçınmamız gerekmektedir.

 

Etiketler