Oruçluyken Dilek Duası

Oruçluyken Dilek Duası

Günümüzde en fazla merak edilen islami konulardan biri de oruçluyken dilek duası yapılabilir mi ve oruçluyken yapılan dilek duası kabul olur mu, konusudur. Nitekim bu konu hakkında başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere birçok islami kurumlar tarafından yanıtlar sunulmuştur.

Birçok hadis kaynaklarına bakıldığında oruçlu olan bir müslümanın oruçlu iken yapacağı hayırlı dilek duasının Allah katında kabul göreceği belirtilmektedir. Nitekim, sahih hadis kaynaklarından biri olan Tirmizide, ”oruçlunun duası reddedilmez” buyrulduğu gibi, Beyheki hadis kaynağında ise oruçlu bir kimsenin ”iftar saati yaptığı dilek duası Allah tarafından geri çevrilmez” şeklinde hadis yer almaktadır.

Oruçluyken Dilek Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Oruçluyken dilek duasında bulunmayan isteyen bir müslümanın yapması gerekenler ise şunlardır;

İftar Vaktinden Birkaç Dakika Önce

İftardan birkaç daika öncesinde ilk olarak euzu besmele çekilerek ”Allahümme ya vasi’al mağfireh iğfirli ve li valideyye ve li üstaziyye ve lil müminine vel müminat yevme yekulmülhisap” duası okunmalıdır. Bu duanın anlamı ise şöyledir; Ey bağışlaması geniş olan Allah’ım! kıyamet günü hesaba çekilirken beni, anne babamı, hocamı, erkek ve kadın tüm müminleri bağışla!

Birkaç Lokma Yedikten Hemen Sonrasında İse

Yukarıdaki dua yapıldıktan sonrasında birkaç lokmalık yemek yedikten hemen sonrasında ise, ”Zehebezzama vebtelletil urük ve sebe-tel ecr inşallahü teala” duası okunmalıdır. Bu duanın anlamı ise şöyledir; Açlık ve susuzluk bitti, inşallah sevabına kavuştuk”

Yukarıdaki dua yapıldıktan sonrasında iftar yemeğine geçilir. İftar yemeği sonrasında da, bireyin tercihi doğrultusunda herhangi bir dünyevi veya ahiret konusu hakkında varsa hayırlı dileği hakkında 2 rekat dilek namazı kıldıktan sonrasında elini açarak dilek duasında bulunur. İnşallah Yüce Rabbimiz, o kişinin tuttuğu oruç hürmetine hayırlı dilek duasına kabul buyuracaktır.

Oruçluyken Dilek Duasında Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oruçlu iken dilek duasında bulunurken veya tutulan orucun ilahi dergahta makbul ve kabul görmesi açısından müslüman bir kimsenin mutlak olarak dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları ise şu şekilde belirtmemizde fayda bulunmaktadır.

Gıybet Ve Dedikodudan Uzak Durulmalı

Yalnızca oruçlu bir zamanda değil, mümin bir kimsenin Allah katında sevgili ve duası makbul bir kimse olabilmesi açısından günümüz toplumlarında adeta bir hastalık gibi türeyen gıybet ve dedikodu hastalığından uzak durmalı ve bu gibi günah fiili işlenen ortamlardan hızla uzaklaşmalıdır.

İbadetlere Devam Edilmeli

Tutulan orucun ilahi katta makbul ve kabul görebilmesi açısından mümin bir kimsenin mutlak olarak 5 vakit farz namazlarına devam etmeli ve oruç ayı dışında da ibadetlerini aksatmamalıdır. Unutulmamalıdır k, Yüce Rabbimizin tarafımızdan yapılan hiçbir ibadete ihtiyacı bulunmamakta ve bu durumun aksine bizim, gerek dünya hayatımızda ve gerekse de ahiret hayatımızda mutlu, huzurlu ve Rabbimizin rızasına erme şerefine erebilmemiz açısından Rabbimiz tarafından emredilen farz ibadetleri hayatımız boyunca yerine getirmeye gayret göstermemiz gerekmektedir.

 

Etiketler

2 YORUM

  1. Avatar

    Yorumunuz

  2. Avatar

    Hocam ben hacetımı nıyyet edıb oruç tuta bılırmıyım