Oruçluyken Kan Verilir Mi?

Oruçluyken Kan Verilir Mi?

Dini konular arasında en fazla merak edilen konulardan biri de, oruçluyken kan verilip verilemeyeceği konusudur. Merak edilen bu konumuz hakkında sizlere ilk olarak İbn-i Abbas tarafından rivayet edildiği üzere Peygamber efendimiz’in bizzat ihramlı ve oruçlu olduğu üzere kan aldırdığı yani diğer bir deyişle günümüzde de halen uygulanan bir tür kan alma uygulaması olan hacamat uygulaması yaptırdığı belirtilmiştir. Bu rivayete bakıldığında ise, oruçluyken kan aldırmanın herhangi bir sakıncalı yanının söz konusu olamadığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Hacamat Uygulamasında İğne Yapma Durumu Söz Konusu Değil, Ancak Günümüz Kan Aldırma Uygulamalarında İğne Uygulaması Söz Konusu Olmakta Ve Bu Durumda da Oruç Bozulur Mu?

Konumuz ile ilgili olarak çokça merak edilen bu ayrıntımız hakkında da bilgiler sunmak gerekirse, sahih hadis kaynaklarında belirtildiği üzere vücuda isabet eden ok veya mızrağın bir kısmının vücut içerisinde kalması, bir kısmının ise, vücut dışında kalması söz konusu olduğu takdirde, orucun bozulması söz konusu olmadığı belirtilmiştir.

Bu bakımdan, günümüzde uygulanan kan aldırma yöntemlerinde de, şırınganın vücuda tamamen giriş yapması söz konusu olmadığı takdirde ve kan alımı sırasında vücuda herhangi bir sıvı verilmediği takdirde tutulan orucun bu anlamda bozulması söz konusu olmamaktadır.

Bu bakımdan, kan veren bireyin oruçlu olsun veya oruçlu olmasın günaha girmesi de söz konusu olmadığını da belirtmekte fayda görmekteyiz. Ancak, birey kendi irade ve vücud gücünü ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilecek düzeyde ve tutulan oruçta ciddi anlamda güçlük çekmesi durumunda kan aldırması dinimizce caiz olması söz konusu olmamaktadır.

Kan Vermenin Dinimizce Faydaları Nelerdir?

Dinimiz ayrıca kan vermenin yada hacamat yaptırmanın bireyler açısından birçok fayda sağladığını ve bu sayede bireylerin ayrıca bu eylem sayesinde de sevaplar kazandığını belirtmektedir.

Nitekim, her güzel eylemlerde olduğu gibi, kan verme eylemi konusunda da  müslümanlara örnek olması açısından ilk olarak peygamber efendimiz tarafından hacamat yaptırılmış yani kan verilmiş ve bu sayede ümmetinin de bu güzel eylemden faydalanması efendimiz tarafından tavsiye edilmiştir.

Ayrıca, gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda da tıbbi yönden bireylere birçok faydalar sağlaladığı gözlemlenen kan verme eylemi, bireylerin gerek fiziksel, gerek ruhsal ve gerekse de zihinsel yönden daha sağlıklı, daha dinç olmasına ciddi anlamda katkılarda bulunmaktadır.

Dinimizce Kan Verme Günleri Söz Konusu Mu?

Dinimizce kan verme günleri diye birşey söz konusu olmamaktadır. Ancak, hayatın her alanında insanlara kolaylıklar sağlayan dinimiz, kan verme eyleminde de müslümanların sağlıklı olduğu dönemler içerisinde kan verme veya hacamat uygulamasından faydalanması gerektiğinin altını çizmektedir.

İnsan hayatına değer veren dinimiz, bu sayede insanların mümkün olduğu kadar oruçlu dönemler içerisinde hacamat veya kan verme eylemine başvurmaması gerektiğini ancak, başvurulması durumunda da bu konu hakkında herhangi bir sakıncanın söz konusu olmadığının altını çizmektedir.

 

Etiketler