Orucu Bozan Haller Nelerdir?

Orucu Bozan Haller Nelerdir?

Orucu Bozan Haller Nelerdir?

Ramazan ayında oruç tutanların en çok merak ettiği şeylerden biriside orucu bozan hallerdir. Bizlerde bu konu hakkındaki detayları bilgileri sizler için bu yazıda bir araya topladık. İşte orucu bozan haller…

Oruçlu iken unutarak bir şeyler yiyip içmek orucu bozmaz. Bu konu hakkında Peygamber Efendimizi Hz. Muhammed( sav) ‘de oruçlu iken unutarak yiyip içilirse orucunu tamamlamalarını buyurmuştur. Unutarak bir şeyler yiyip içenler oruçlarını hatırladıklarında hemen ağzını boşaltıp yıkandıktan sonra oruçlarına bozmadan tutmaya devam edebilirler. Ancak oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yemeye devam eder ya da midesine yediklerinden bir şey giderse orucu bozulur. Bunların dışında denize ya da havuza dalıp kulağına su kaçması, kendi isteği olmadan ağzına toz, duman girmesi gibi haller orucu bozmaz.

Orucu bozan haller ise; boğazına kar ya da yağmur kaçması, astım hastalarını kullandıkların nefes açıcı spreyler, bir başkası tarafından orucun zorla bozdurulması, buruna sprey ya da sıvı ilaç kullanmak, başkasının içtiği sigara dumanı ve kolonyayı içine çekmek, Kulağa damla damlatmak ve ilaçlı suyla yıkamak, ciltteki açık yaraya konan ilacın sindirim sistemine girmesi, vücudu herhangi bir bölgesine iğne yaptırmak, zorla ve isteyerek, ağız dolusu kusmak, kanayan dişteki kanı yutmak, imsak vaktini geçtiğinin bilinmesine rağmen bile bile bir şeyler yiyip içmek, dişlerin arasındaki nohut tanesinde daha da küçük parçaları yutmak, buruna çekilen suyun boğazdan dışarı çıkması, fitil kullanmak, unutarak bir şeyler iyi içtiğinde oruç olduğu hatırlanmasına rağmen bile bile yemeye devam etmek, dilaltı ilaçlarını emmek ve su buharını içine çekmek orucu bozan hallerden bazılarıdır.