Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Oruç tutanların ve tutmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında orucu bozmayan şeyler gelirken bu konuda pek çok rivayetler vardır. Gerçekten orucumuzu bozmayan ve kabul olmasını engellemeyen bazı şartlar vardır. Önemli olan bunları doğru ve eksiksiz şekilde bilmek ve uygulamaktır.

Orucu Bozmayan Şartlar

Öncelikle unutarak yemek içmek ve bir şeyler içmek sonucunda unutarak yapılan tüm işlerde oruç bozulmamaktadır. Ancak oruçlu olduğunu hatırladığı anda, bu işleri yapmaktan geri durmayanların oruçları bozulur. Denize veya başka bir akarsuya dalınca, kulağınıza su kaçmasıyla oruç bozulmamaktadır. Kendi isteğiyle olmayan şekilde boğazına veya burnuna sigara dumanı gibi keyif verici bir duman girmesi de orucu bozmayan durumlardandır.

Baş veya karındaki bir yaraya konulan herhangi bir ilaç, vücuttan içeri girmedikçe oruç bozulmamaktadır. Kan aldırmak veya göze sürme çekmek orucu bozmayan diğer durumlardandır. Banyo yapmak, parfüm sürmek, krem sürmek, makyaj yapmak, ağzına su alıp çalkalamak ya da ağzı yıkadıktan sonra ağızda kalan yaşlığı yutmak gibi durumlarda dinimizce oruç bozulmamaktadır. Haşere veya tarla ilaçlaması yapmak orucu bozmazken ayrıca akupunktur kullanmak dahi orucu bozmaz. Akupunkturun sadece iğnesi vücuda girdiği için sakıncalı değildir. Kaş, bıyık aldırmak veya yüz traşı olmak orucu bozmazken göze ilaç damlatmak, elinizi kesmek, iğne batması veya elinizin kanaması, kusmak veya istemeden orucu bozmaya niyet etmek ama bozmamak orucu geçerli kılan yani bozmayan şartların başında gelmektedir.