Parfüm Deodorant Abdesti Bozar Mı?

Parfüm Deodorant Abdesti Bozar Mı?

Özellikle kadınlar tarafından çokça merak edilen parfüm ve deodorantın abdesti bozup bozmadığı hakkında islam alimleri tarafından cevaplar sunuldu. Yapılan açıklamalarda, kolonya ve deodorant gibi kokulu karışımların abdesti bozmadığı belirtilmiş ve ayrıca namaza da engel teşkil etmediği vurgulanmıştır.

Hanefi mezhebi alimlerinin büyük bir kısmı tarafından bu açıklamalar yapılmış ve ancak şafii mezhebi alimleri tarafından da bu konu hakkında yapılan açıklamalarda, zorunlu kalınmadığı takdirde, kolonya ve benzeri türden içeriğinde alkol karışımı yer alan kokulu ürünlerden kaçınılması gerektiği belirtilmiştir.

Dolaysıyla gerek hanefi mezhebi alimleri tarafından ve gerekse de şafii mezhebi alimleri tarafından yapılan açıklamalar baz alındığında, kolonya deodorant ve benzeri türden kokulu ürünlerin abdesti bozmadığı, ve bu gibi kokulu ürünlerin vücudun herhangi bir kısmına dökülmesi durumunda da, ilgili bölümün mümkün mertebede su ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Parfüm Deodorant Gibi Kokulu Ürünler Sürülerek Namaz Kılınabilir Mi?

Parfüm ve deodorant gibi kokulu ürünlerin sürülerek namaz kılınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu gibi ürünlerin abdeste mani olmaması ve namaza da mani olmamasına karşın, kalpte vesvese ve rahatsızlık durumu oluşmaması açısından mümkün mertebede parfüm ve deodorant gibi kokulu ürünlerin namaz sonrasında sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Parfüm Ve Deodorant Sürülmesi Günah Mı?

Yüce kitabımız Kur’an’da da buyurulduğu üzere, içeriğinde alkol yer alan tüm kokulu ürünler necis ve haram olarak belirtilmiştir. Ancak, Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre, bu durum dışında yer alan alkol ürünlerin tüketilmesi haram ise de necis olarak görülmemiştir.

Mezhepler arası farklılık teşkil eden bu konu hakkında şafi mezhebi alimleri tarafından ise, üzümden üretilen şarap ile diğer sarhoş edici özelliğe sahip olan alkollü içecekler ile kolonya arasında herhangi bir farklılığın bulunması belirtilmiştir. Dolaysıyla da, şafi mezhebine göre, kolonya, deodorant ve benzeri türden içeriğinde alkol maddesi yer alan kokulu ürünlerin şarapta olduğu gibi necis ve haram olması sebebiyle, bu ürünlerin ayrıca bulaştığı vücut kısmının da temizlenerek abdestin tazelenmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Parfüm Deodorant Orucu Bozar Mı?

Doğrudan yenilip içilmesi söz konusu olmaması sebebiyle, parfüm, deodorant ve benzeri türden kokulu ürünlerin sürülmesi veya koklanması orucu bozmamaktadır. Dolaysıyla, ayrıca  tercih edilmesi durumunda oruç esnasında da parfüm, deodorant ve benzeri türden kokulu ürünlerin sürülmesinde herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır. Ancak, genel olarak orucu bozmasa da bireylerde vesvese oluşturması sebebiyle, mümkün mertebede oruçlu iken ve abdestli iken, parfüm, deodorant ve benzeri türden kokulu ürünlerin sürülmemesinde ve koklanmamasında  fayda bulunmaktadır. Ayrıca, islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere parfüm, deodorant ve benzeri türden kokulu ürünlerin namaz öncesinden kullanılması ve halen kokusunun üzerinizde bulunması durumunda da namaz kılınmasında herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Etiketler

1 YORUM

  1. Avatar

    Allah sizden razı olsun tamda sormak istediğim şeylerdi