Peygamber Duaları

Peygamber Duaları

Yüce Rabbimiz, diğer insanlarda olduğu gibi tüm peygamberlerini de çeşitli zorluklarda imtihanlara tabi tutmuştur. Öyle ki, büyük islam alimleri tarafından da belirtildiği üzere yaratılmışların en şereflisi olan peygamberler en zorlu imtihanlara tabi tutularak, Yüce Allah’a olan sadakatlerini bu sayede göstermişlerdir.

Peygamberlerin Yaptığı Dualar;

Hazreti Adem Peygamberin Duası

İlk insan ve ilk peygamber olan Hz.Adem (a.s) eşi ile birlikte cennetteyken yasaklanan ağaçtan meyve yemesi ile birlikte Allah tarafından cennetten alınarak eşi ile birlikte yeryüzüne indirilmiştir. Bu vakadan sonrasında Adem peygamber şu şekilde dua etmiştir; ”Rabbimiz, biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinler muamele etmezsen, muhakkak ziyana uğrayanlardan oluruz.” Bu dua üzerine Yüce Allah, Hz.Adem (a.s) affederek yeniden cennetine almıştır.

Hazreti Yusuf Peygamberin Duası

Maruz kaldığı iftiradan dolayı Mısır zindanlarına atılan Hz. Yusuf (a.s) ise, zindandan çıkarılıp Mısır ülkesine hükümdar olması sonucunda Rabbine şöyle dua etmiştir. ”Rabbim, sen bana mülkten pay ve mülkü yönetmem için güç verdin, sözlerin yorumundan bilgi öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim sensin, müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.” Bunun üzerine Yüce Allah Yusuf peygamberin duasını kabul etti.

Hazreti Lut Peygamberin Duası

Azgın bir kavme peygamber olarak gönderilen Hz.Lut (a.s) ise, kavmini yaptıkları çirkinliklerine karşı azap ile uyarmış, ancak kavmi ona karşı gelerek, ona hadi bize azabı gönder de görelim diyerek fenalıklarına devam etmiştir. Bunun üzerine Lut peygamber, Rabbine şöyle dua etmiştir. ”Ya Rabbi, beni ve ehlimi onların yaptıklarından kurtar, Ya Rabbi bozguncu kave karşı bana yardım et”  bu dua üzerine Allah, Lut peygambere ehlini de yanına alarak, kaldığı bölgeden ayrılmasını emretmiştir. Lut peygamber, Allah’ın emrine uyarak ehlini de yanına alarak doğru yola gelmeden kavmini terketmiş ve hemen sonrasında ise kavmi Yüce Allah tarafından toplu olarak helak edilmiştir.

Hazreti Yunus Peygamberin Duası

Hz.Yunus (a.s) gönderildiği kavmi terketmiştir. Bunun üzerine bindiği gemideki yolcular tarafından kura çekilerek kura sonucunda Yunus peygamber denize atılması kararlaştırılmıştır. Denize atıldıktan sonra dev bir balık tarafından yutulan Yunus paygamber, hatasını balığın karnındayken anlamış ve Rabbine şöyle dua etmiştir. ”Senden başka ilah yoktur, sen yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum. ”Bunun üzerine Yüce Allah Yunus peygamberin duasını kabul ederek onu mucizevi bir şekilde balığın içerisinden kurtarmıştır.

Hazreti Süleyman Peygamberin Duası

Şiddetli bir hastalığa yakalanan Süleyman peygamber, hastalığının şiddetinden bedeni cansız bir hale dönüşmüştü, sonrasında yeniden sağlığına kavuştu. Bunun üzerine Süleyman peygamber Rabbine şöyle dua etti. ”Ey Rabbim, Beni bağışla ve bana benden sonra kimseye layık olamayacak bir mülk ve hükümranlık bahşet, şüphesiz sen çok bahşedicisin.” Yüce Allah, Süleyman peygamberin duasını kabul ederek rüzgarı onun emrine verdi ve cinleri ona boyun eğdirdi.

 

Etiketler