Peygamber Efendimiz ( s.a.v)’in Dilinden Cemaat İle Namaz Kılmanın Önemi

Peygamber Efendimiz ( s.a.v)’in Dilinden Cemaat İle Namaz Kılmanın Önemi

Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) cemaat ile namaz kılmanın tek başına kılınan namazdan daha faziletli olduğunu bildirmiş ve Müslümanları cemaat ile namaz kılmaya teşvik etmiştir. Namazı cemaatle kılmak kimi âlimlere göre sünnet-i müekkede, kimilerine göre vaciptir. Onun için cemaate gitmeye engel bir durum olmadıkça, namazları cemaatle kılmak gerekir. Peygamber Efendimiz ( s.a.v) cemaat ile namaz kılmak hakkında şöyle buyurmuştur;

– “Cemaatle kılınan namazın sevabı, yalnız başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir” (Buhari, Ezan, 30)

-“Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa şeytan onlara Musallat olur. Öyleyse cemaate devam ediniz! Çünkü sürüden ayrılan koyunu kurt yer.” (Ebu Davud, Salat, 47)

Ayrıca namaz kılmak için camiye gitmek de büyük sevaptır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konuda da; camiye giderken atılan her adımdan dolay kişinin bir derece yükseltilip, bir günahının silineceğini haber vermiştir (Buhari, Mesacid, 53; Ebu Davud, Salat, 49).

Kaynak: Diyanet İşleri Resmi Web Sayfası